G20 Zirvesinde Kripto Paralar Konuşuldu!

Kripto para yatırımcılarını da artık oldukça yakından ilgilendiren G20 zirvesi tamamlandı. G20 ülkelerinin maliye bakanları, merkez bankası başkanları ve önemli yöneticileri 2020 yılının ilk toplantısında Suudi Arabistan’da bir araya geldiler.

G20, Kripto Paraları Gündemine Aldı

Zirvede, kripto para birimleri, stablecoin’ler ve kripto para sektörüne yönelik regülasyonlar ele alındı. Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine Yönelik Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından konulan kripto para regülasyonlarının bütün G20 ülkelerinde uygulanmasının gerekli olduğu, Mali İstikrar Kurulu’nun da yakında kendi regülasyonlarını açıklayacağı belirtildi.

22 Şubat ile 23 Şubat tarihlerinde bir araya gelen liderler, Facebook’un stablecoin’i Libra‘yı da ele aldılar. G20 bittikten sonra yayınlanan bildiride, kripto paralarla ilgili küresel risk gözlem yöntemlerinin arttırılacağı, Coronavirüs hastalığına önem verileceği kripto paraların regüle edilmesinin arttırılacağı mesajı verildi.

Aslında G20 liderleri geçtiğimiz Haziran ayında Osaka, Japonya’da bir araya gelmişler ve FATF tarafından yayınlanan kripto para standartlarını takip edeceklerine dair beyanda bulunmuşlardı. Ekim ayında FATF ülkelerin bu regülasyonları ne derece takip ettikleri konusunda bir rapor bile yayınladı.

Avrupa içerisinde birçok kripto para borsasının ve şirketin kepenk kapatmasının nedenlerinden birisi de FATF ısrarı ile çıkartılan AMLD5 regülasyonları olarak biliniyor. Deribit kripto para borsası regülasyonlar yüzünden ilk darbeyi alan platformlardan birisi olmuştu. Şu an için kripto paralara karşı çok sert bir tavır alınmasa da, yakında bunun mümkün olduğu görülüyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Dolar Artık Bildiğimiz Dolar Değil! Bitcoin Onlar İçin En Büyük Tehdit!

Sonrakini Oku

“Bitcoin Fiyat Modeline Göre 2021’de 37.000 Doları Görebilir”

Bir Cevap Yazın