Futbol Takımlarının Kripto Paralara İlgisi Artıyor

Bugün Cointelegraph’ın paylaştığı resmi basın açıklamasına göre, İngiliz Premier Ligi’nde oynayan Londra merkezli futbol takımı West Ham United taraftar token ekosistemi başlatmak için Blockchain platformu Socios.com ile ortaklığa vardıklarını belirtti.

Spor Blockchain girişimi chiliZ tarafından yönetilen Socios.com, Blockchain tabanlı bir mobil uygulama ve oylama platformu olarak tanınıyor. Ayrıca platformun destekçiler arasında kripto para borsası Binance ve OK Blockchain Capital gibi yüksek profilli endüstri oyuncuları da bulunuyor.

Habere konu olan ikinci taraf West Ham United ise Premier Lig’de 11. sırada yer alıyor ve büyük bir taraftar kitlesine sahip.

Token Sahibi Taraftarların Ayrıcalıkları

Bugün yapılan resmi açıklamaya göre Socios ve West Ham United 2019/2020 futbol sezonunda, Fan Token Offering (FTOs) olarak bilinen taraftar token sözleşmesi aracılığıyla kulüp markalı Resmi Taraftar Token’ını başlatacak.

Açıklamaya göre token, West Ham United taraftarlarına söz hakkı veren dijital bir varlık olacak ve taraftarlar Socios mobil uygulaması üzerinden düzenlenen anketlere katılabilecek. Böylece taraftarların takımla daha çok iç içe olması sağlanacak. Ayrıca token’lar sayesinde taraftarlar takımın resmi mağazasından alışveriş yapabilecek, oyunlara erişebilecek ve ödüller kazanabilecek.

Öte yandan taraftarlar West Ham United token’ı satın alabilmek için öncelikle herhangi bir borsadan ya da mobil uygulamadan $chz satın almalı. Daha sonra bunu taraftar token’larıyla değiştirebilirler.

Bunun yanında basın açıklamasının Coinmarketcap verilerine dayandırdığı bilgilere göre, taraftarların %46’sı taraftar token alma eğilimi gösteriyor.

Kripto Paralar ve Futbol Kulüpleri

Fransa’nın en popüler futbol takımlarından Paris Saint-Germain (PSG) Eylül 2018’de yaptığı bir açıklamayla bir token ekosistemi başlatmak amacıyla Socios ile ortaklık kurduklarını açıklamıştı. Ardından İtalyan Juventus kulübü de taraftar token’ları aracılığıyla kripto para ekosistemine adım attığını ve bu amaçla socios.com ile ortaklığa vardıklarını duyurmuştu. İki büyük takımı Premier Lig’in başarılı kulübü Liverpool izlemiş ve Blockchain tabanlı forex platformu TigerWit ile sponsorluk anlaşmasına vardıklarını belirtmişti.

Tüm dünyadan çeşitli sektörlerin kripto para ve Blockchain ekosistemine dahil olması tabii ki çok önemli. Ancak neredeyse istisnasız herkesin takip ettiği futbol kulüplerinin bu alanda yer almaya başlaması kripto para sektörü için büyük bir artı…

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Cardano CEO’sundan Yeni Kripto Para Projesi

Sonrakini Oku

Gizemli Balina BTC Fiyatını Yorumladı

Bir Cevap Yazın