FSC Başkanı’ndan Çalışanlara Kripto Para Varlıklarını Raporlama Talimatı

Kore Finansal Hizmetler Komisyonu (FSC) Başkanı Eun Sung-soo, kripto para yatırımı bulunan FSC yetkililerine portföyleri hakkında detaylı bir rapor yayınlamaları talimatını verdi. Raporlamaya tabi olan FSC yetkilileri; dijital varlık teknolojisi gelişmelerini yöneten, ilgili kanunların hazırlanması ve uygulanmasında sorumlu olan kişileri kapsıyor.

FSC Başkanı’ndan Kripto Paralara Yönelik Eleştiriler

Korea Times’ta yayımlayan makaleye göre, FSC yetkililerinin geleneksel finansal ürünlere kıyasla kripto para sektöründeki düzenleme eksikliği dikkat çekiyor. Korea Times muhabiri Lee Kyung-min, FSC çalışanlarının kriptolar hakkında spekülasyon yaratmalarını engellemek adına Başkan Eun Sung-soo’nun kripto para yatırımını yasakladığını iddia etti. Bununla birlikte yasağa uymayan kişilerin birtakım yaptırımlara maruz kalacağı da söylentiler arasında yer alıyor.

FSC Başkanı, yetişkinleri riskli spekülatif varlıkları genç nesillere teşvik ederek olumsuz bir örnek oluşturmamaları konusunda çağrıda bulunmuştu. Eun Sung-soo şunları dile getirmişti: “Yanlış yöne giden gençlerden yetişkinler sorumludur. Fiyatlardaki yüksek volatilite göz önüne alındığında bu varlıklara yatırım yapmak çok riskli.”

Güney Koreli Vatandaşların Tepkisi

Güney Kore kripto topluluğu bu söyleme karşı FSC Başkanı’nı istifaya davet etti. Bunun yanı sıra bir imza kampanyası başlatan topluluk, yaklaşık olarak 130.000 kişinin imzasıyla birlikte FSC Başkanı’na şu dilekçeyi yolladı: “Bir ev satın almayı bile hayal edilemeyecek kadar zor bulan, herhangi bir türden finansal varlığa sahip olamayan günümüzün çalışkan gençlerine ders vermek kimsenin haddine değildir. Eun bu küçümseyici ve iki yüzlü tavrıyla bir kez daha gerçek yüzünü göstermiştir. Bize neyin doğru neyin yanlış olduğu hakkında tavsiye vermeye hakkı yok.”

Güney Kore Maliye Bakanlığı’nın geçtiğimiz şubat ayında yaptığı açıklamaya göre, kripto paralardan elde edilen gelirin 2.500 doları aşması halinde %20 vergi uygulayacağı gündeme gelmişti. Bu kararın 1 Ocak 2022’de yürürlüğe girmesi planlanıyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Meltem Demirörs’ten Dogecoin (DOGE) Açıklaması: “Delilik”

Sonrakini Oku

Elon Musk Kendi Bitcoinlerini Sattı mı? Ünlü İsim Sert Yanıtladı

Bir Cevap Yazın