Fransız Yetkililerden Umut Veren Bitcoin Kararı!

Les Echos kaynağı tarafından aktarılan bir habere göre, lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) artık Fransa tarafından resmen tanınıyor. Bitcoin’in bir mahkemede para olarak tanımlanması aslında Şubat ayının sonlarında gerçekleşmiş olsa da, haber küresel medyada yeni yeni yankılanmaya başladı.

Bitcoin Para Olarak Tanındı!

Aktarılan bilgilere göre mahkeme tarafından BTC’nin bir para olarak kabul edilmesi, Bitcoin işlemlerinin sayısını arttırıp likiditeyi inanması zor bir seviyeye kadar taşıyabiir. Karar Kuzey Fransa bölgesinde yer alan Nanterre Mahkemesi tarafından verildi ve Bitcoin’in aynı itibari para birimleri gibi tazmini mümkün soyut varlık olduğu vurgulandı.

Kramer & Levin isimli hukuk firmasının avukatlarından Hubert de Vauplane, konu hakkında yaptığı açıklamada alınan bu kararın Bitcoin’in yasal olarak kullanılmasının önünü açacağını belirtti. Avukata göre artık Bitcoin işlemleri Fransa’da ciddi bir artış yakalayabilir ve sadece yatırımsal amaçlar için değil, farklı işlevler için de kullanılabilir.

Sadece Vauplane değil, kripto para sektörünün önde gelenleri de Fransa gibi devasa bir ekonominde Bitcoin’in para olarak tanınmasının hem buradaki yerel pazarı, hem de küresel pazarı etkileyebileceğini düşünmekte. Mahkemenin bu kararı vermesine sebep olan anlaşmazlık ise Fransız kripto para borsası Paymium ve İngiliz yatırım firması BitSpread arasında vuku buldu.

Aslında Fransa bu konuda tek değil. Kripto paraları resmi olarak tanıyan ülkelere bakıldığında Güney Kore ve Hindistan’ın da benzer adımlar attıkları görülüyor ve bu gelişmeler oldukça umut verici.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bitcoin’in Güncel Düşüşü Hakkında Umut Veren Sinyal!

Sonrakini Oku

Alman Regülatörden Bitcoin ATM’lerine Darbe!

Bir Cevap Yazın