Fransa’dan Sevindiren Bitcoin Hamlesi

Kripto paraların benimsenmesi toplulukta şimdiye dek en fazla tartışılan konular arasında yer alıyor. Geçtiğimiz günlerde Fransa’dan gelen haberler ülkedeki kripto benimsenmesine yeni bir soluk kazandıracağa benziyor. Ülkenin merkez bankasına bağlı düzenleyici kuruluşlardan biri ACPR sigara dükkanlarının 1 Ocak 2019 itibariyle Bitcoin (BTC) satmasına izin verdi.

Europe 1 tarafından bildirilen habere göre söz konusu sigara dükkanları genellikle müşterilerine piyango bileti ve sigara gibi ürünler satıyor. Habere göre bu dükkanlar Fransız finansal teknoloji startup’ı Keplerk ile sağladıkları ortaklık sayesinde artık Bitcoin de satabilecek.

Bitcoin için bir ilk

Keplerk ile dükkanlar arasında yapılan ortaklık yerel bir yazarkasa yazılımından faydalanacak. Bu yazılım dükkan sahiplerinin müşterilerine Bitcoin satabilmesine imkan sunacak. Dükkanlar Bitcoin satın almak isteyen kullanıcılara bir makbuz satacak. Bu makbuzlar Keplerk’in kripto para cüzdanı kullanılarak Bitcoin’e dönüştürülüyor. Keplerk’e göre bu ortaklık dünyada ilk kez fiziksel dükkanların halka Bitcoin satabilmesini sağlayacak.

Keplerk’in strateji ve gelişim yetkilisi Adil Zakhar Bitcoin satma aracı olarak sigara dükkanlarının tercih edilmesi üzerine yorumlarda bulundu:

Sigara dükkanı sahipleri cep telefonları için kredi yerine geçen makbuz satmaya alışkın olduklarından müşterilerin kolayca güveneceği oldukça iyi bir satış kanalı olarak hizmet verebilir.

Öte yandan Fransız mali düzenleyicilerinin kripto paraların varlığından rahatsız olduğu ve kullanıcıları konuya ilişkin riskler konusunda defalarca uyardığı bilinen bir gerçek. Merkez bankası yetkilileri 21 Kasım Çarşamba gün yaptığı açıklamalarda gelişmelerden kuşku duyduğunu ifade ediyor ve ACPR’nin söz konusu izni bağımsız bir şekilde verdiğinin altını çiziyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Sıra Dışı Bitcoin Tahmini: Bitcoin Altını Geride Bırakacak

Sonrakini Oku

Kripto Para Topluluğunun Baş Belası McAfee Yatırımcılara Seslendi: Rahatlayın

Bir Cevap Yazın