Fransa ve İsviçre Merkez Bankaları CBDC Testlerini Başarıyla Tamamladı!

Kripto paraların sunduğu avantajlar devletleri de birçok konuda iştahlandırdı. Blockchain tabanlı itibari para birimi fikri uzun süredir tartışılıyor. Hatta bazı ülkeler daha ileriye giderek bunu günlük hayatta uygulamaya bile başladı. Örneğin Çin vatandaşları artık gayet normal şekilde Dijital Yuan ile günlük işlemlerini yapabiliyor.

Fransa ve İsviçre CBDC

Fransa ve İsviçre Merkez Bankaları, dijital Euro ve İsviçre Frangı’nın başarılı bir şekilde denendiğini duyurdu. Proje başarılı olmasına rağmen, merkez bankaları bir CBDC’nin başarısını sağlamak için önemli kural kitaplarına, acil durum prosedürlerine ve izleme yeteneklerine ihtiyaç olduğu konusunda uyardı.

Çarşamba günü, Banque de France (BdF), BIS İnovasyon Merkezi (BISIH) ve İsviçre Ulusal Bankası (SNB), Project Jura başlıklı bir toptan merkez bankası dijital para biriminin (wCBDC) pilot çalışmasının başarıyla tamamlandığını duyurdu. Proje, Euro ve İsviçre frangı wCBDC‘leri ile sınır ötesi anlaşmayı araştırmayı amaçladı ve bir üçüncü taraf dağıtılmış defter teknolojisi platformunda başlatıldı.

Jura Projesi’nde keşfedilen deneysel teknoloji, ilk olarak işlemleri doğrulamak için merkezi olmayan bir eşler arası bilgisayar düğümleri ağından (Corda) oluşuyordu ve aynı zamanda yöneten ulusların tüm yasal, düzenleyici ve iş kurallarının yerine getirilmesini sağlıyordu. Ardından, yukarıda belirtilen itibari para birimlerinin ve Euro cinsinden kısa vadeli (bir yıl veya daha az) bir borçlanma aracı olan Pazarlık Edilebilir Avrupa Ticaret Belgesinin tokenizasyonu vardı. Son olarak Project Jura, işlemlerin gerçek zamanlı brüt ödemesini, tahvil sayısallaştırmasını ve dijital varlık kaydını sağlayan altyapı ağlarını inceledi.

Avrupa Dijital Paraya Geçecek Mi?

Deneme başarılı olmasına rağmen, İsviçre, Fransa veya Avrupa Birliği yetkilileri tarafından bir wCBDC yayınlanacağı kesin değil. Yani mevcut çalışmalar yakın gelecekte yürürlüğe konulacak CBDC için değil, sadece sistemin getirdiği fayda/zararları ölçmek için yapılıyor.

Raporda, “wCBDC’lerin sermaye piyasalarının, para piyasalarının ve döviz piyasalarının yapısını ve işleyişini değiştirebilecek yeni uzlaştırma düzenlemelerine dahil edilebileceği” belirtilerek şunlar paylaşıldı:

“Daha geniş erişim veya artan sınır ötesi anlaşma yoluyla merkez bankası parasının kullanımını genişletmek, para birimlerinin diğer dijital varlıklar ve menkul kıymetlerle daha derin entegrasyonu gibi birçok konuda CBDC’ler faydalı olabilir”.

Yukardaki görsel yapılan testin şemasıdır.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Kripto Şirketlerinin Yöneticileri Düzenleyici Netlik Talep Ediyor!

Sonrakini Oku

Ünlü Analist Bitcoin ve Ethereum Tahminini Açıkladı! Epik Bir Ralli Bekliyor

Bir Cevap Yazın