“FORK”  (Çatallanma) Nedir?

Kripto para birimleri finans dünyasını tamamen değiştirmektedir. Başlangıçta sadece Bitcoin vardı. Zamanla, başka özelliklere sahip kripto para birimleri ortaya çıktı. Bu yeni para birimlerinin bazıları bir “fork” sonucu yani bir diğer deyişle çatallanma sonucu ortaya çıkmıştır.

Hesaplanmamış sorunların ortaya çıkması, ağda yaşanan tıkanıklık ya da güvenlik problemleri gibi konular çatallanmaya sebep olabilir. Bazen bir sorun yaşanmasa bile, sistemin daha iyi çalışmasını sağlayacak yeni bir sistem geliştirilmiş olabilir. Bu da çatallanmaya sebebiyet verebilir. Bununla birlikte çatallaşmanın iki ana çeşidi vardır: Hard fork ve soft fork.

Soft Fork

Blockchain teknolojisi içerisinde yer alan ve daha önce geçerli olan blokların protokol yazılımındaki değişimlerle geçersiz hale gelmesi soft fork oluşmasına neden olur. Temel olarak bakıldığında soft fork bir yazılım güncellemesidir. Fakat güncellemezseniz bile eski sürümle devam etme seçeneğiniz de vardır. Genelde sistemi kökten değiştirmeyen daha basit güncellemeler içermektedir. Coinlerin çoğunda soft forklar gerçekleşir. Soft forkların bir diğer özelliği ise, soft forklar hard fork olmadan tersine çevrilemez. Bu duruma verilebilecek bir örnek ise, Bitcoin/Bitcoin Cash bölünmesinden hemen sonra gerçekleşen Segregated Witness’tır. SegWit’in etkinleştirilmesinin üzerinden iki yıl geçmiş olsa da tüm node’lar yükseltmeyi yapmamıştır. Bu da soft fork’un sadece bir gelişirici olması ve isteyen kişilerin bu güncellemeyi yapmalarından eğer güncellenmezse bir sorun teşkil etmeyeceğinden kaynaklıdır.

 

Hard Fork 

Mevcut blockchain ağına alternatif yeni bir blockchain ağı inşa edilir. Bu işlem eski ağda bulunan önemli güvenlik açıklarını kapatmak, yeni özellikler eklemek için yapılmaktadır. Kısaca blok zinciri içerisinde bulunan geçersiz blokları ve işlemleri geçerli hale getirerek yeni bir sistem oluşturmaktadır. Oldukça radikal olan bu değişime hard fork denirken, bu değişim içerisinde yer alan kullanıcılar ve sistem de protokol yazılımın en güncel versiyonu kabul edilir. Bu durumun en güzel örneği, DAO’ya yapılan anonim saldırı sonucu Ethereum topluluğunun oy birliği ile hard fork gerçekleştirmesidir. Hard fork ile birlikte DAO token sahiplerinin sahip olduğu etherlerin iadesine de imkan sağlanmıştı.

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Merkezi Olmayan Kripto Para Borsası (DEX) Nedir?

Sonrakini Oku

Polkadot (DOT) Nedir?

Bir Cevap Yazın