Forbes “Kripto Para Piyasasının En Zenginleri” Listesini Yayımladı

Forbes’ın “Kripto Para Piyasasının En Zenginleri” listesi beş kategoriye ayrılıyor: İdealistler, yapıcılar, fırsatçılar, altyapı oyuncuları ve kurumsal yatırımcılar. Listeye girmek için en az 350 milyon dolar kripto para birikimine sahip olmak gerekiyor.

Her sene yayımladığı “Dünya Milyarderler Listesi” ile tanınan Forbes dergisi, 6 Şubat 2018’de tarihinde ilk kez kripto para piyasasının en zenginlerinden oluşan bir liste yayımladı. Forbes editörü Randall Lane’e göre listenin oluşturulma amacı; “kripto paraları ‘uyuşturucu satıcılarının favori para birimi’ imajından kurtarmak ve kripto paraların meşru bir varlık sınıfı olarak görülmesine katkıda bulunmak.”

Forbes’ın “Kripto Para Piyasasının En Zenginleri” listesi beş kategoriye ayrılıyor: İdealistler, yapıcılar, fırsatçılar, altyapı oyuncuları ve kurumsal yatırımcılar. Listeye girmek için en az 350 milyon dolar kripto para birikimine sahip olmak gerekiyor. Forbes’ın websitesinde yayınlanan liste 19 kişiden oluşuyor ve kişilerin kısa bir biosuyla tahmini kripto kazancına isimlerin üzerine tıklayarak ulaşılabiliyor. Listeyle birlikte yayınlanan verilerden biri oldukça dikkat çekici: Kripto zenginlerinin yaş ortalaması 42 iken Forbes En Zengin 400 Amerikan listesinin yaş ortalaması 67.

Randall Lane, listeyi hazırlarken Consensys kurucusu Joe Lubin’e danışmış. Forbes’ın ulaştığı rakamların doğruluğundan şüphe eden Lubin, buna rağmen Sezar’ın hakkını Sezar’a verdi ve listenin oldukça önemli olduğunu ifade etti.

Haftalık bültenleriyle öne çıkan kripto para haber sitesi CryptoWeekly de Forbes’ınkine benzer bir liste yayınladı: Kripto para topluluğundaki en etkili 100 kişi. Ancak Forbes’ınkinin aksine bu listede, kişilerin kripto para dünyasına yaptığı teknolojik katkı ve içinde bulunduğu araştırma faaliyetleri dikkate alındı.

Forbes’ın listesine giremeyip CryptoWeekly’nin listesinde yer alan oldukça önemli isimler var. Bu isimlerin başında Litecoin kurucusu Charlie Lee, Bitcoin yatırımcısı Roger Ver ve kripto para öncüsü Nick Szabo geliyor.

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Avustralya Lisesi, Kripto Para Bilgilendirme Gecesine Ev Sahipliği Yapacak

Sonrakini Oku

Avrupa Merkez Bankası Bitcoin’e Omuz Silkti

Bir Cevap Yazın