Fintech Şirketi Circle Ulusal Bir Kripto Para Bankası Olmayı Hedefliyor

Goldman Sachs destekli fintech şirketi Circle, Amerika Birleşik Devletleri’nde tam rezervli bir ulusal dijital para bankası olma planlarını resmen açıkladı.

Circle Ulusal Bir “Kripto Para Bankası” Olmayı Hedefliyor

Circle’ın kurucu ortağı ve CEO’su Jeremy Allaire Pazartesi günü yaptığı açıklamada şirketin yeni hamlesini duyurdu. Allaire yaptığı açıklamada Circle’ın, ABD Hazinesi, Para Birimi Denetleme Ofisi ve Federal Rezerv’in gözetimi ve risk yönetimi gereksinimleri altında çalışmaya istekli olduğunu kaydetti.

Allaire, “Kripto para teknolojisi üzerine kurulu tam yedekli bankacılığın yalnızca radikal olarak daha verimli değil, aynı zamanda daha güvenli, daha dayanıklı bir finansal sisteme yol açabileceğine inanıyoruz” dedi.

CEO ayrıca, tam rezerv bankacılığına geçişin şu anda 27,5 milyar dolardan fazla dolaşıma sahip olan stablecoin USDC’yi güçlendireceğini bununla birlikte yüksek güvene dayalı ekonomik faaliyeti desteklemeye ve finansal hizmetler ile internet ticaret uygulamalarında popüler bir araç olmaya devam edeceğini öngördüğünü de sözlerine ekledi.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Allaire, açıklamalarının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Dolar kripto para birimleri için ulusal düzenleyici standartlar oluşturmak, rezerv yönetimi ve kompozisyon standartları da dahil olmak üzere kripto para birimlerinin reel ekonomideki potansiyelini etkinleştirmek için çok önemlidir”

USDC 27.8 Milyar Dolarlık Piyasa Hacmi İle 8. Sırada Yer Alıyor

Circle, Tether’den (USDT) sonra piyasa değeri açısından dünyanın en büyük ikinci stablecoin olan USDC‘nin ana geliştiricisi olarak bilinmektedir. CoinGecko’nun verilerine göre, içeriğin hazırlandığı an itibarıyla USDC, 27,8 milyar dolarlık piyasa değeriyle listede sekizinci sırada yer alırken en büyük stablecoin olan USDT, yaklaşık 63 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip.

Kısmi rezerv bankacılığının aksine, tam rezerv bankacılığı, bankaların mevduat hesabı bulunan kişilerin fonlarının tamamını nakit ve nakit benzerlerinde, talep üzerine anında çekilmeye hazır tutmasını gerektirir. %100 rezerv bankacılığı olarak da bilinen tam rezerv bankacılığı, banka mevduatlarının yalnızca bir kısmının eldeki gerçek nakitle desteklendiği ve çekilmeye hazır olduğu bir sisteme alternatif sunar.

Circle kısa bir süre önce ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na Form S-4’te bir kayıt beyanı sundu ve finans şirketi Concord Acquisition ile birleşme yoluyla planlanan listeye ilişkin bir ön beyan ve izahname sağladı. Anlaşmanın şartlarına göre, yeni bir İrlandalı holding şirketi hem Concord hem de Circle’ı satın alacak ve New York Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görmesi planlanan halka açık bir şirket haline gelecek.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Ripple Köşeye Sıkıştı! SEC Özel Mesajların İncelenmesini İstiyor

Sonrakini Oku

Dünyanın En Büyük Sinema Zinciri Açıkladı: Bitcoin (BTC) ile Bilet Alma Dönemi Başlıyor

Bir Cevap Yazın