Finlandiya Beklenen Kripto Para Yasasını Onayladı!

Finlandiya‘nın Başkanı ülke içerisinde kripto para hizmeti veren borsaları, cüzdan platformlarını ve buna benzer diğer firmaları denetlemeyi sağlayacak olan yasayı onayladı. Yasa önümüzdeki hafta resmen uygulanmaya başlanacak ve kripto para hizmeti sağlayan platformların ülkenin finansal regülatörü olan FSA‘dan lisans veya onay alması gerekecek.

Finlandiya’dan Kripto Para Yasası Hamlesi

Finlandiya’nın Maliye Bakanı geçtiğimiz Cuma günü yaptığı duyuruda ülkenin başkanının Sanal Para Birimi Tedarikçileri Yasası’nı onayladığını açıkladı.

”Sanal Para Birimi Tedarikçileri hakkındaki yasa 1 Mayıs tarihinde yürürlüğe girecek. Yasa ile birlikte Finansal Gözlem Otoritesi (Fin-FSA) sanal para birimi tedarikçileri için kayıt sorumlusu ve denetim sorumlusu olarak görev alacak.”

Fin-FSA konu hakkında yaptığı farklı bir açıklamada yasa kapsamına giren kurumların ”sanal para birimi borsa hizmetleri”, ”depolama ve cüzdan sağlayıcıları” ve ”sanal para birimi sağlayıcıları” olduğunu belirtti. Bundan sonra ülke içerisinde hizmet vermek isteyen kripto para firmalarının aynı Japonya veya New York içerisinde olduğu gibi devletin yetkili kurumundan lisans alması gerekecek. FSA’nın şart koştuğu koşullar arasında ise müşteri paralarının korunabilmesi ve depolanabilmesi, müşteri fonları ile borsa fonlarının ayrı tutulabilmesi, bütün kara para aklamayı önleme (AML) ile müşterini tanı (KYC) regülasyonlarına uyulması yer alıyor.

Finlandiya daha önce 2016 yılından beri yaptığı baskınlarda ele geçirdiği 2.000’den fazla Bitcoin (BTC) ile gündeme gelmişti. 

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Hamas Faaliyetlerinin Finanse Etmek İçin Bitcoin’i Kullanmaya Başladı

Sonrakini Oku

Maduro’dan Yabancı Yatırımcılara Petro Satın Alın Çağrısı

Bir Cevap Yazın