Finansal Danışmanlar Kripto Paralardan Çekiniyor Mu?

eToro’nun araştırmasına göre yatırımcıların kripto para iştahı artıyor, ancak bu alanda bağımsız ve profesyonel finansal danışmanlık hizmeti yetersiz kalıyor.

Sosyal işlem ve kripto para platformu eToro’nun çalışması, piyasa araştırma şirketi Opinium tarafından yürütüldü. Çalışmaya eylül ayında Britanya’dan 206 danışman ve 2.003 yetişkin birey katıldı.

Araştırma verilerine göre emeklilik maaşıyla alakalı finansal yardıma ihtiyaç duyan yatırımcıların %38’i aynı zamanda kripto konusunda da yardıma muhtaç. Ancak ilginç bir şekilde danışmanların %62’si bu alanda bilgi verecek kadar özgüvenli olmadığını kabul ediyor.

Kripto paralar hakkında soru sorulan finansal danışmanların %63’ü müşterilerinin bu konuda kendilerine danıştığını belirtiyor. Yalnızca %9’luk bir kesim böyle bir talepte bulunan müşterilere yardım edebildiğini belirtiyor.

eToro UK’den Iqbal V Gandham konuya ilişkin olarak şöyle konuştu:

Açıkça görülüyor ki yatırımcılar kripto varlıklar konusunda yardıma ihtiyaç duyuyor ve bir cevap almak için danışmanlarının ağzına bakıyor.  Ancak uzun süreli uygulanabilirlik veya gerçek anlamda bilgi eksikliği gibi sorunlar sebebiyle bağımsız finansal danışmanlar bu tür sohbetlerden çekiniyor.

Öte yandan Gandham düzenlemeler konusunun gün geçtikçe gerçeklik kazanmasıyla sektöre ilginin artacağını düşünüyor. Kripto paralar konusunda sorular soran müşterilerin artmasıyla da finansal danışmanların bu konuya yöneleceğini belirtiyor.

SBN Wealth Management direktörü Dan Farrow genelgeçer tavsiyede bulunmaktan “çekinmeyeceğini”, ancak işini tehlikeye sokabileceği için formal ve spesifik bir tavsiye vermeyeceğini itiraf ediyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Ekim Ayında En Kötü Performansı Hangi Kripto Para Gösterdi?

Sonrakini Oku

5 Bin Dolarlık Portföyünü 176 Kat Arttıran Genç 400 Bin Dolarlık Vergi Borcuyla Karşı Karşıya

Bir Cevap Yazın