FIFA Ortaklığı İle Bu Altcoin Yüzde 20 Arttı!

Algorand (ALGO), FIFA ile ortaklık imzalayarak son on yılda ABD merkezli ilk sponsor olmayı başarıyor. Bu ortaklık ile Algorand, 21 Kasım’da başlaması planlanan 2022 FIFA Dünya Kupası’nın resmi blockchain sponsoru oluyor.

ALGO’ya Etkisi

Her ne kadar anlaşmanın bütçe şartları ve ne kadar süreceği açıklanmasa da bu gelişme, ALGO’nun fiyatına olumlu olarak etki ediyor. Kripto para birimleri çoğunlukla düşüşteyken ALGO, bu yazı yazılırken son 24 saatteki %20’den fazla artışıyla yaklaşık 0,726 dolardan işlem görüyor. Bu artış, ALGO’nun hemen hemen haftalık tüm kayıplarını tekrar kazanmasına yardım ederken aylık bakıldığında ise toparlanmasına yardımcı olmuş olarak gözüküyor.

FIFA, Algorand’ın katkılarıyla kendi kripto para stratejisini oluşturmak da istiyor. Futbol denince olabilecek en yüksek mevkide olan FIFA’nın Derneği, kendi NFT koleksiyonlarını da yayınlamayı planlıyor. Dolayısıyla bu gelişmeler de yaşandığında ALGO’nun fiyatı daha da artabilir.

Spor Kripto İlişkisi

Genellikle spor ve kriptolar günümüzde çokça ilişkili olarak devam ediyor. Özellikle Chiliz (CHZ)’nin birçok dev spor kulübü ile ortaklık imzalaması çoğunlukla alışılagelmiş bir hamle olarak görülüyor. Bir fan token olmayan ALGO, bu konuda aslında ciddi bir gelişme imzalamış oluyor. Ancak bunun örneklerinin daha önce başka altcoinler tarafından yapıldığını da görüyoruz. Örneğin Tezos, Şubat ayında İngiliz futbol kulübü Manchester United ile bir ortaklık imzalamıştı. Bunun yanı sıra yine Algorand, New Jersey merkezli profesyonel bir kadın futbol takımı olan Gotham FC ile üç yıllık forma sponsorluğu imzalamıştı.

Bunların ötesinde futbol denince en büyük müsabakalardan olan FIFA’nın, Algorand’ı seçmesi reklam ve benimsenme için çok ciddi bir önem taşıyor. Dünyanın takip ettiği bu organizasyonda Algorand’ın sponsor olarak reklam yapması hem kendi tokenı hem de kriptolar için dev bir hamle niteliği taşıyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Hindistan Yeni Kuralları Açıkladı! Kripto Para Borsaları Dahil Edildi!

Sonrakini Oku

Dogecoin (DOGE) Ödemeleri Twitter’a Geliyor Mu?

Bir Cevap Yazın