Fidelity’den Önemli Rapor: Bitcoin’in Yerini Hiçbir Dijital Varlık Alamaz! İşte Nedenleri!

Bir varlık yönetim firması olan Fidelity, Bitcoin’in kendisinden sonra gelen tüm dijital varlıklardan ayrı düşünülmesi gerektiğini  ortaya koydukları bir rapor yayınladı. Fidelity Digital Assets raporunda, her türlü varlığın blockchain’de piyasaya sürüldüğü ya da tokenize formatta temsil edildiği bir gelecek ön gördüklerini ifade ediyor. Dolayısıyla Fidelity, Bir noktada Bitcoin’in üstünlüğünü kabul ediyor. Hadi bu önemli rapora bir göz atalım…

Raporda Nelerden Bahsediliyor?

Raporda öncelikle Bitcoin’in bir teknoloji olarak değil, iyi bir finansal varlık olarak değerlendirilmesi gerektiği ifade ediliyor. Bu nokta raporun anahtarı olarak nitelendirilebilir. Ayrıca rapor, başka bir gelişmiş dijital varlığın bazı nedenlerden dolayı Bitcoin’in yerini alamayacağının da altını çiziyor.

Bunların yanında Fidelity raporunda, Bitcoin ve diğer dijital varlıklar arasındaki farklara da değiniliyor. Bitcoin ağının nasıl çalıştığını basit bir şekilde anlatmaya çalışan rapor, “uygulanabilir kıtlık” ve Bitcoin’in finansal etkilerinin de üzerinde duruyor. Ayrıca raporda, Bitcoin’in yerini alabilecek bir varlığın, “tekerleği yeniden icat etmekten farksız” olacağı da ifade ediliyor.

Bunlara ek olarak raporda “Lindy Yasası”na da değiniliyor. Bu yasaya göre bir varlık bozulmadan ne kadar uzun süre hayatta kalabilirse gelecekte de hayatta kalma şansı o kadar fazla oluyor. Rapor bu durumu Bitcoin’in hayatta kalışına bağlıyor.

Fidelity “Bitcoin First” Raporu

Aslında şu paragraf raporun ana tezini özetliyor:

Yatırımcılar, bu dijital varlık ekosistemine yatırım yapmak için iki ayrı çerçeveye sahip olmalıdır. İlk çerçeve, Bitcoin’in yükselen bir parasal varlık olarak ekosisteme dahil edilmesini nasıl ekleneceğini inceler

Bu ana çizgilerden sonra Fidelity, neden Bitcoin’i parasal bir varlık (mal) olarak gördüğünü 4 etkende açıklıyor:

  • Parasal bir mal, kendisine fayda veya tüketim değerinin üzerinde ve ötesinde bir değer atfedilen şeydir. Bitcoin’in ödeme ağının net bir fayda değeri olmasının yanında insanlar ayrıca Bitcoin token’larına parasal bir prim değeri atfediyor.
  • Yatırımcıların Bitcoin’e değer atfetmesinin başlıca nedenlerinden biri, kıtlığı. Bitcoin’in sabit arzı, bir değer deposu olma yeteneğini göstermesinin temel nedeni.
  • Bitcoin’in kıtlığı, merkezsizliği ve sansüre dayanıklı özellikleri ile destekleniyor.
  • Bu özellikler Bitcoin’de sabit ve neredeyse asla değiştirilemez şekilde kodlandı, çünkü Bitcoin’e değer veren ve ona sahip olan kişilerin bunu yapmak için hiçbir sebebi yok. Aslında ağ katılımcıları, kıt bir varlığın ve değişmez bir defterin bu özelliklerini savunmaya teşvik ediliyor.

Bu noktada Fidelity, Bitcoin, altın ve geleneksel para birimlerini de şu şekilde karşılaştırıyor:

Riskler ve Olası Senaryolar

Fidelity raporunda,blok boyutu noktasında değiniyor. Burada Ethereum ile ilgili bir değerlendirme yapan Fidelity, ETH’nin para politikasının değiştiğini ve yeniden değişme olasılığı olduğunu ifade ediyor. Bu açıdan rapor iki olası senaryo olduğunu ifade ediyor: Çok zincirli bir dünya ve kazanan hepsini alır senaryosu. Fidelity, her iki durumda da Bitcoin’in çok güçlü olduğunu ifade ediyor.

Bunlara ek olarak Fidelity, bazı risk noktalarını ele alıyor ama her dijital varlıkta bu risklerin geçerli olduğunu ifade ediyor: Protokol hataları, Ulus-Devlet saldırıları, dijital varlık ekosisteminin büyümesi ve geleneksel makro koşulların potansiyel istikrarsızlığı.

Daha sonra Fidelity, “Bitcoin’in proof-of-work algoritması, yönetişim yapısı ve adil lansmanı, minimum güven gerektiren merkezi olmayan bir proje için zemin oluşturdu. Diğer token’lar, genellikle merkezsizlik düzeylerini azaltan alternatif fikir birliği mekanizmalarına, yönetişim yapılarına ve token lansmanlarına sahiptir.” sonucuna vardı.

Fidelity’nin Varış Noktası

Fidelity raporun sonunda, geleneksel yatırımcıların tipik olarak Bitcoin’e bir teknoloji yatırım çerçevesi uyguladığını ve bunun da Bitcoin‘den önce hamle yapan bir teknolojinin kolayca BTC’nin yerini alacağını gösterdiğini ifade ediyor. Ancak Fidelity, Bitcoin’in ilk hamlesinin üstün bir ödeme teknolojisi olmadığını ve üstün bir para biçimi olarak oluşturulduğunu ifade ediyor.

Bu noktada raporda, “Parasal bir mal olarak Bitcoin benzersizdir. Bu nedenle, yatırımcıların dijital varlıkları anlamak için Bitcoin’i, Bitcoin’den önce ve sonra gelen dijital varlıklardan bağımsız olarak düşünmeleri gerektiğine inanıyoruz.” sözlerini kullanıyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Fenerbahçe Token’da İkinci Yakım Gerçekleşti: Resmi Açıklama, Rakamları Ortaya Koydu

Sonrakini Oku

Bu İki Metriğe Dikkat! Bitcoin Fiyatı Yeniden Bu Seviyeleri Görebilir

Bir Cevap Yazın