FED’den 1 Günde 10 Milyon Adete Yakın Bitcoin Değerinde Hamle!

ABD Federal Rezerv özellikle Coronavirüs kaynaklı panik yüzünden para basmaya ve ekonomiyi ayakta tutmaya devam ederken, 5 Mart tarihinde yaptığı hamle ile uzun bir süre konuşulacak gibi duruyor.

Dünyanın en büyük ekonomilerinden birisinin merkez bankası konumundaki FED, 5 Mart tarihinde 89 milyar dolarlık REPO yapıldığını doğruladı. REPO’lar, kredi veren kurumlara geçici veya kısa vadeli likidite sağlayan araçlar olarak biliniyorlar. Bu aslında hiçbir şeye endeksli olmadan bir anda itibari para basmakla eşdeğer.

FED, zaten geçtiğimiz günlerde faiz oranını beklenmeyen bir şekilde düşürerek acil durum sinyalleri vermişti. Buna rağmen 89 milyar dolarlık REPO anlaşması durumun aslında sanıldığından çok daha kötü olduğunu gösteriyor. Wall Street Journal tarafından aktarılan bir haberde de bu işlemin FED’in sınırlarını bile aştığı vurgusu yapıldı.

Milyonlarca Bitcoin Değerinde Hamle

Söz konusu miktar kazılan toplam Bitcoin (BTC) miktarının yarısından fazlasına denk düşüyor. Bu yazının kaleme alındığı anki değer baz alındığında FED aslında 1 günde 9,8 milyon Bitcoin satın alacak kadar para bastı. Aslında FED’in para basacağı söylentileri geçtiğimiz haftalarda da gündeme yayılmış ve bu durum tepki toplamıştı.

Anthony Pompliano, merkez bankalarının araçlarının para basmak ve faiz düşürmek olduğunu söyleyerek de tepkisini dile getirdi.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Analist Bitcoin Yükselişine Dair 4 Sinyali Açıkladı!

Sonrakini Oku

Hindistan’da Yasak Kalktı, Ancak Endişeler Devam Ediyor

Bir Cevap Yazın