FED Yetkilisi, Kripto Para Endüstrisi Düzenleme Çalışmalarının Hız Kazandığını Bildirdi

FED üst düzey yetkililerinden Randal Quarles, kripto para endüstrisine gelecek düzenlemelerin yolda olduğunu aktardı.

Randal Quarles’ten Kripto Para Endüstrisi Açıklaması

FED Denetim Başkan Yardımcısı Randal Quarles, geçtiğimiz gün Senato Bankacılık Komitesi’nde yaptığı açıklamada, Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paraların denetimlerini sıkılaştırmak için ABD finans düzenleyicileriyle çok yoğun bir çalışmanın içerisinde olduğunu aktardı.

Quarles şunları kaydetti: “OCC ve FDIC ile birlikte kripto para sektörü ile ilgili görüşleri bir masada toplayarak operasyonlarımıza tam gaz devam ediyoruz.”

Başkan Yardımcısı, FED’in planı hakkında ayrıntılı bilgi vermezken bu konunun “yüksek öncelikli” olduğunu bildirdi. FED Başkanı Jerome Powell, son aylarda büyük oranda değer kaybeden kripto para birimlerinin küresel finans sisteminin istikrarı için risk oluşturduğunu belirtmişti.

Lider kripto para birimi Bitcoin Nisan ayında 60.000 dolar seviyelerindeyken bu ay 30.000 dolara kadar geriledi. Ancak Bitcoin bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 38.785 dolar seviyelerinden işlem görüyor. Dogecoin ve Safemoon gibi sükse yapan kripto paralar ise büyük fiyat dalgalanmaları yaşadı.

Kripto Para Eleştirmenleri Sahnede

Kripto para birimlerinin volatilitesinin tartışılması ve bunun bireysel yatırımcılar için risk oluşturduğu söylemleri bu düşüşte hızla yayıldı. Kripto eleştirmenleri varlıkların merkezsiz ve doğası gereği izlenmesi zor olan yapısı nedeniyle yasa dışı işlemlerde kullanıldığını iddiaları bu süreçte de dile getirildi.

Bu tür endişelere yanıt olarak Hazine Bakanlığı, geçtiğimzi hafta 10.000 dolar ve üzeri bir kripto para transferlerinin IRS’e bildirilmesini talep etti. Hazine Bakanı Janet Yellen ocak ayında şunlardan bahsemişti: “Birçok kripto para transferinin en azından işlem anlamında yasa dışı finansman için kullanıldığını düşünüyorum.”

Son olarak mayıs ayında Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı Gary Gensler, kripto piyasasının yatırımcı koruması alanında düzenleyici bir çerçeveye ihtiyacı olduğunu aktarmıştı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Çin’den Yeni Bir Haber: Madencilik Yasağının Etkileri Konuşulacak!

Sonrakini Oku

GPU Üreticisi Nvidia’nın Gelirleri Kripto Para Madencileri Sayesinde Arttı

Bir Cevap Yazın