FED Faiz Kararı Ne Zaman? Bitcoin ve Altcoinler Nasıl Etkilenecek?

Kripto para piyasalarını yakından ilgilendiren FED toplantısına sadece saatler kaldı. Bundan önceki toplantılarda sürekli tecrübe ettiğimiz üzere açıklamanın geldiği ve Powell’in konuştuğu dakikalarda Bitcoin ani hareketlenmeler yaşayabiliyor. Tam da bu sebepten ilerleyen saatlerde volatilitenin artabileceğini söyleyebiliriz.

FED Faiz Kararı Ne Zaman?

Toplantı bugün başlıyor ve yarın da devam edecek. 26 Ocak Çarşamba günü akşam 22:00’da FED toplantı kararını açıklayacak ve faiz artırımıyla alakalı merakları giderecek. Yarım saat sonra yani Çarşamba günü 22:30’da Powell ekran karşısında geçecek. Burada yapacağı açıklamalar son derece önemli ve kurduğu cümlelere bağlı olarak Bitcoin ani hareketlenmeler yapabilir.

Bitcoin sadece 24 saat önce 32.900 dolar seviyelerinde yeni bir dip yapmış akşamüzeri yeniden 37.000 dolara çıkmıştı. Bugün ve yarın da benzer hareketleri görebiliriz.

Bitcoin ve Altcoinler Nasıl Etkilenecek?

Özellikle pandemi sonrasında FED ve dünyadaki diğer merkez bankalarının piyasaya ciddi para pompalamasıyla kripto paralar önemli yükselişler yaşadı. Ancak son toplantıda yapılan açıklamalar bize bunun artık bittiğini söylüyor. FED son toplantıda da varlık alımlarını düşürdü ve kısa süre içinde sıfırlanacağını açıkladı.

Varlık alımlarının hızla düşürülmeye devam edilmesi bu yıl beklenen 3 faiz artırımını da erkene çekebilir. Enflasyonun %7 olduğu bir senaryoda faizlerin 0,25 puan artırılacak olması tahvillere ciddi bir talep doğurmayacak.

FED Toplantısına Dair Beklentiler;

  • Bu toplantıda faiz artırımı beklenmiyor.
  • Bilanço azaltılmasıyla alakalı somut kararları bu toplantıda duyabiliriz.
  • Hisse senedi piyasalarının sert düşüşü FED’i daha ılımlı hareket etmeye itebilir. Elbette bu durum Bitcoin’in lehine olacaktır.
  • Mart toplantısında faiz artışı yapılacağına dair sinyaller verilebilir.

Kripto para piyasaları daha şimdiden Mart ayında gelmesi muhtemel faiz artışını fiyatlamışa benziyor. Gelecek açıklamalar ani dalgalanmalara sebep olsa da fiyat üzerinde kalıcı negatif etki bırakmayabilir. Toplantılar marjin işlem açan short ve long pozisyon sahiplerinin aynı andan terste bırakıldığına şahit olmuştuk. Toplantı saatine yakın pozisyon açmak size ciddi kayıplar yaşatabilir.

 

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

MYK Toplantısında Gündem Kripto Paralar Oldu! Neler Konuşuldu?

Sonrakini Oku

Elon Musk Topu McDonalds’a Attı: Dogecoin (DOGE) Fiyatı Fırladı

Bir Cevap Yazın