FED Faiz Düşürdü, Bitcoin Fiyatı Baskılandı!

Federal Rezerv bugün yaptığı bir acil durum toplantısı sonucunda, Koronavirüs‘ün etkilerinden dolayı 50 baz puan faiz indirimine gittiğini açıkladı. FED yaptığı bu indirim ile beraber faiz oranını yüzde 1-1,25 aralığına çekmiş oldu.

FED, Bitcoin’i Etkiledi

Koronavirüs dünyanın dört bir yanında yayılmaya devam ederken bunun sadece Çin ve Asya ülkelerini değil, bütün dünyayı etkileyeceğine dair endişeler artıyor ve FED de bu sebeple krizin önüne geçmek veya etkilerini azaltmak adına böyle bir adım attı. FED’in attığı adım ise Bitcoin‘i  (BTC) ters etkiledi.

Gün içerisinde 8.900 dolara kadar tırmanmayı başaran lider kripto para birimi, FED kararının açıklanmasından sonra ise 8.900 dolar seviyesinde görülen satış baskısı ve duvarı sonucunda sert bir düşüş yaşadı. 8.700 dolar bandına kadar düşüş yaşayan Bitcoin, diğer kripto para birimlerinin de değer kaybetmesine yol açtı.

FED’in faiz indirimlerinin Bitcoin’e olan etkileri daha önce pozitif olarak görülmüştü. FED’in yaptığı bu acil durum indiriminin BTC’yi de düşürmesinin temel sebebi ise panik olarak görülüyor. Koronavirüs’ünün etkileri tüm dünyada görüldüğü için, insanlar ellerindeki varlıkları daha güvenli bir yatırım aracı olarak gördükleri altın ve devlet tahvillerine yatırıyor olabilirler.

ONS altının fiyatının %3,11 yükseliş elde etmesi de, küresel piyasalarda altına yönelik bir talep olduğunu gösterip, yukarıdaki tezi doğruluyor. Bunun yanı sıra Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın da önümüzdeki haftalarda bir toplantısı var ve buradan sürpriz bir faiz indirimi kararı çıkmasına olası gözüyle bakılıyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

“Koronavirüs Bitcoin Fiyatını 100.000 Dolar Yapacak!”

Sonrakini Oku

Uzman: Kripto Paralar Hala Güvenli Liman Statüsüne Ulaşmadı!

Bir Cevap Yazın