FED Faiz Artırımı Yaparsa Kripto Paralarda Ne Olur?

Amerika’nın Merkez Bankası konumundan bulunan Federal Reserv’in Mart ayında faiz artırma ihtimalinin yüksek olduğu uzun zamandır ifade ediliyordu. Nitekim bugün FED Başkanı Jerome Powell da Mart ayında 25 baz puan faiz artırımı yapılmasının uygun olduğunu dile getirdi. Peki, FED faiz kararını ne zaman açıklayacak ve bu durum kripto paraları nasıl etkiler?

FED’in Faiz Kararı ve Kripto Paralar

Elde edilen bilgilere göre FED’in faiz kararını 16 Mart saat 21:00 itibari ile açıklaması bekleniyor. Dolayısıyla bu tarihi bir kenara not etmekte fayda var. Ancak kripto para birimlerinin ve Bitcoin’in halihazırda bu faiz artırımı kararını fiyatladığı düşünülüyor.

Bilindiği gibi hem savaş durumu hem de FED’in faiz artırımı beklentileri ile Bitcoin fiyatı ciddi bir gerileme yaptı ve şu an içine görünüşe göre 32.950 dolar dip seviye olmuş durumda.

Dolayısıyla pek çok analist FED 16 Mart’ta faiz artırdığını açıklasa bile Bitcoin fiyatında çok büyük bir geri çekilme yaşanmayacağını düşünüyor. Ancak yine de kısa vadeli türbülansların olabileceği ifade ediliyor. Buna ek olarak Rusya’nın hamlelerini sertleşmesinin kripto para birimleri üzerinde ani fiyat hareketleri yaratabileceği de ifade ediliyor.

Bitcoin Fiyat Beklentileri

Şu anda her ne kadar FED sebebiyle büyük düşüşler beklenmese de Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmış olması ve giderek hamlelerini sertleştirmesi endişe yaratmıyor değil. Eğer küresel durumlar BTC fiyatında bir başka düşüşü tetiklerse 40.000 dolar seviyesinin yeniden test edilebileceği ve 38.00 doların, 36.000 dolar ve 32.000 doların önemli seviyeler olarak işlem göreceği düşünülüyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

FED Başkanı Konuşuyor: Enflasyon ve Kripto Paralar İle İlgili Önemli Açıklamalar

Sonrakini Oku

Japonya Merkezli Dev Finans Şirketi, Dijital Varlık Ekosistemine Giriş Yapıyor!

Bir Cevap Yazın