Fed Başkan Yardımcısından Kritik Terra ve Dijital Dolar Yorumu: Kaçınılmaz!

Fed yetkilileri, merkez bankası dijital para birimine (CBDC) duyulan ihtiyaç konusunda bölünmüş durumdalar. Fed başkan yardımcısı Lael Brainard, dijital dolar ve Terra (LUNA) krizine yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

Dijital Dolar ve Finansal Sistemin İstikrarı

Fed, daha önce yaptığı açıklamada Beyaz Saray ve milletvekillerinin tam desteği olmadan dijital dolar projesini başlatmayacağını belirtmişti. Federal Rezerv başkan yardımcısı Lael Brainard Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ABD dolarının dijital versiyonunu oluşturmanın, finansal sistemin istikrarının sağlanmasına yardımcı olabileceğini söyledi. Diğer ülkeler tarafından geliştirilen kripto paralar ve dijital para birimlerinin giderek daha popüler hale gelmesine işaret eden yönetici, dijital doların gerekliliğine vurgu yaptı ve şu ifadeleri kullandı:
Gelecekteki dijital finansal sistemi değerlendirirken, merkez bankalarının rolü daha da önemli hale geliyor. Dijital dolar, hem ABD ekonomisi hem de küresl ekonomi için gerekli. Hareket etmenin riskleri olduğu gibi, hareket etmemenin de riskleri olduğunun farkındayız
 
Bu 4 Ülke Güçlerini Birleştirdi! Ortak Bir CBDC Projesi Başlatıyor

 

 Dijital para birimleri sürecinde FED, Avrupa Merkez Bankası, Japonya Merkez Bankası ve İngiltere Merkez Bankası da dahil olmak üzere diğer büyük küresel merkez bankalarının gerisinde kalıyor. Atlantik Konseyi’ne göre, Çin şu anda kendi CBDC projesini hayata geçirmek üzere. Toplamda dokuz ülke bu yönde somut adımlar attı ve 87 ülke hala bu seçeneği araştırıyor.
 

Terra Krizi: Regülason Kaçınılmaz

Kovid 19 pandemisi sırasında değer kazanan kripto para birimlerinin ve stabilcoin’lerin riskleri, yıllardır gündemden düşmedi. Terra krizi sonrası ise sektör odak noktası haline geldi. Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) Kasım ayından bu yana %50’den fazla düştü. Brainard bu konuya yönelik şu açıklamayı yaptı:
 
Terra kririz, yatırımcıyı ve finansal istikrarı korumak, finansal sistem genelinde rekabet ve yenilik için gerekli şartları sağlamak için net bir regülasyona duyulan ihtiyacın altını çiziyor.
Özel sektör tarafından yönetilen kripto para birimlerinin aksine, CBDC merkez bankası tarafından çıkarılacak ve desteklenecek. Brainard, ABD, dijital doları çıkarmaya karar verirse, bunun ticari bankaların finansal sistemdeki merkezilikleri göz önüne alındığında, örneğin bir bireyin elinde tutabileceği veya aktarabileceği miktarı sınırlayarak aracısız kalmayacak şekilde tasarlanması gerektiğini söyledi. Brainard ayrıca bir dijital doların doların küresel önemini koruyabileceğini savundu. Fed Başkanı Christopher Waller dahil olmak üzere diğer Fed politika yapıcıları CBDC konusunda daha şüpheci ve birçok dolar işleminin zaten dijital olduğuna ve ayrıca gizlilik endişelerini artırdığına dikkat çekiyor.
 
 
Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Rug Pull Söylentileri Bu Altcoin’de %70’lik Düşüşe Neden Oldu!

Sonrakini Oku

Metaverse Altcoin Coinbase Borsasında Listeleniyor!

Bir Cevap Yazın