FBI, Fidye Bitcoin (BTC) Ödemesini Geri Almayı Başardı

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), normal kullanıcılar ve yatırımcıların yanı sıra hala kötü amaçlı kişiler tarafından da kullanılmakta.

Colonial Pipeline’a Yapılan Bitcoin Saldırısında Yeni Adım

Kısa süre önce görülen ABD’nin en büyük boru hattı şirketine yapılan fidye saldırısı da bunun en büyük örneği. Colonial Pipeline şirketinin sistemine sızmayı başaran fidye yazılımı, şirketin bütün işlemlerinin durmasına neden olmuştu. Şirket, mağduriyeti ortadan kaldırmak için istenen fidyeyi ödedi ancak FBI bunu geri almayı başardı.

DarkSide isimli hack grubuna ödenen Bitcoin fidyesi, FBI tarafından geri döndürüldü. Saldırganların boru hattı sistemi tekrar işlevsel hale gelmeden 4,3 milyon dolarlık ödeme aldığı aktarılıyor. Federal soruşturmada ise ödenen 75 BTC’nin 63,7 tanesinin geri alınabildiği belirtiliyor. Colonial Pipeline olayı kripto para sektöründe en çok konuşulan fidye olaylarından birisi olmuştu ve bu fonların tam olarak nasıl iade edildiği bilinmiyor.

“Bütün Kripto Paralar Yasaklanmalı”

Wall Street Journal ise kısa süre önce tam olarak bu tip saldırganlara karşı kripto paralara yönelik genel bir yasak gelmesi gerektiğini vurgulamıştı. Mahkeme evraklarında bu ödemenin iade edilmiş olduğunun belirtilmesi ise FBI’in özel bir yöntem geliştirmiş olabileceğine işaret ediyor.

Savcı Lisa Monaco konu hakkında yaptığı açıklamada yetkililerin fonları tam olarak nasıl ele geçirdiğini açıklamasa da fonların iade edildiğini resmen doğruladı. FBI bunu taktik olarak da kullanıyor olabilir. Bir Bitcoin cüzdan adresi ile kullanıcı arasında bağlantı kurulabilmesi için kullanıcının bununla ilgili başka platformlarda veya sitelerde iz bırakması gerekiyor.

FBI, Kripto Para Fidyesini Nasıl Topladı?

Bitcoin cüzdanları doğaları gereği şifreli olduğu için herhangi bir açık olmadan bu cüzdanın kime ait olduğunu bulmak imkansız. Saldırganların çoğu zaman izlerinin takip edilmesini imkansız kılan mixer hizmetleri kullandığı da biliniyor. Buna ek olarak fonların neden bir kısmının ele geçirdiği de açıklanmadı.

FBI bu konuda diğer kötü aktörlere yönelik bir mesaj vermek için de yöntemini açıklamıyor ve korkunun yayılmasını istiyor olabilir. FBI’in açıklama yapmasından sonra söz konusu saldırganların yakalanmasını sağlayan yönteme karşı bir çok önlem alınacağı düşünülecek olursa bunda haklılık payı bulunuyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

İki Şirket Türkiye’de Altın Destekli Token’lar Piyasaya Sürecek

Sonrakini Oku

ETH’da Sinyaller Karıştı: Ethereum Balinaları Satış Yapmıyor

Bir Cevap Yazın