Facebook’un Libra’sından Büyük Değişiklik!

Libra kripto para birimi tanıtıldığı ilk günden bu yana hükümetlerin ve regülatörlerin ağır baskısı altında kaldı ve bu baskı projede ciddi bir duraklama yaşanmasına sebep oldu. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg Libra hakkında ABD Senatosu karşısında ifade vermeye bile çağrıldı ve durum regülatörlerin gözünde resmen en üst  öncelik haline getirildi.

Libra, İş Modelini Değiştirdi

Libra da bütün bu baskılardan ve tehditlerden sonra iş modelinde önemli bir değişikliğe gitme kararı almış gibi gözüküyor. Libra ilk tanıtıldığında bunun çeşitli itibari paralara endeksli olacağı ve fiyatını bunlardan alan bir stablecoin olarak piyasaya sürüleceği vurgulanmıştı.

Libra Association yeni aldığı kararlarda ise bunu tamamen değiştirmeyi planladığını ortaya koydu. Libra, direkt olarak değerini itibari paralardan değil, bu itibari paralara karşılık gelecek olan stablecoin’lerden almayı planlıyor.

Libra projesinin yöneticisi David Marcus konu hakkında yayınladığı tweet’inde de Libra’nın yanı sıra USD, EUR ve GBP gibi önde gelen itibari paraların dijital hallerinin üretileceğini ve değerin bunlara endeksli olacağını açıkladı.

Libra bunun yanı sıra temel alacağı blockchain ağının artık tamamen izinli ve kontrol edilen bir ağ olacağını açıkladı. Bu da regülatörlerin en büyük kaygılarından olan kara para aklama veya terör finansmanı gibi şüpheleri ortadan kaldırıyor. Bütün bu değişimler ile regülatörleri de ikna edecek gibi gözüken Libra, ödeme ağı lisansı için de İsviçre içerisindeki finansal piyasa regülatörü FINMA’ya başvuru yaptı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Scott Melker: “Bitcoin Hisse Senetleriyle Birlikte Hareket Etmiyor!”

Sonrakini Oku

Tether’den Beklenmeyen Hamle: Bitcoin Buna Nasıl Tepki Verecek?

Bir Cevap Yazın