Facebook Kendi Kripto Parası İçin E-Ticaret Firması ”Avına” Çıktı!

Kripto para piyasası özellikle 2018 yılının başından itibaren devasa bankaların, finans kurumlarının ve kurumsal firmaların akınına uğradı ve bu furya hala devam ediyor. JPMorgan‘ın kendi kripto para birimini piyasaya sürmesi,  ICE‘nin Bakkt platformunu duyurması ve FidelityInvestments‘ın kripto para depolama hizmetini piyasaya sürmesi son döneme damga vuran gelişmelerden sadece birkaç tanesi olarak bilinmekte.

2018 yılının başından beri ara ara gündemi meşgul eden bir başka gelişme ise, sosyal medya devi Facebook’un kendi kripto para birimini piyasaya sürebilecek olması. İlk olarak kendi blockchain departmanını kuran Facebook, birçok kaynağa göre çoktan kendi kripto para birimini de geliştirmeye başladı ve Project Libra olarak bilinen bu çalışma meyvesini vermeye yaklaştı.

Facebook’un Kripto Parası Yakında Çıkabilir

Wall Street Journal’ın geçtiğimiz günlerde yayınladığı bir habere göre, Mark Zuckerberg‘in şirketi yakında piyasaya sürecekleri kripto para birimi için birkaç e-ticaret devi ile görüşmeye başladı ve bunları Facebook Coin’in kullanımı için ikna etmeye çalışıyor.

Facebook Building Cryptocurrency-Based Payments System https://t.co/xGDlyhDHnZ

— Barry Silbert (@barrysilbert) 3 Mayıs 2019

 İddialara göre stabilcoin olarak piyasaya sürülecek olan Facebook Coin, ABD dolarına 1’e 1 oranında endeksli olacak. Bunun yanı sıra Facebook’un görüştüğü e-ticaret ve ödeme devleri arasında Visa, Mastercard, Amazon gibi kurumlar da yer alıyor. Uzmanlar sosyal medya devinin büyük ihtimalle WhatsApp tabanlı ödeme hizmeti sunacağı ve bunun için kendi kripto para birimini kullanacağını öne sürmekte.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bitcoin Balinası 1 Dolarlık İşlem Ücreti ile 230 Milyon Dolarlık BTC Taşıdı!

Sonrakini Oku

Cardano CEO’sundan Yeni Kripto Para Projesi

Bir Cevap Yazın