Ethereum’un Kurucusu Vitalik Buterin Türk Yatırımcılara Seslendi: Bir Şeyler Mi Oluyor?

Dünyanın en değerli üçüncü kripto para birimi Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin Twitter’da, Türk kripto para topluluğuna yönelik bir paylaşımda bulundu.

Son zamanlarda paylaşımlarıma Türkiye’den çok fazla etkileşim alıyorum. Biri bunu bana açıklayabilir mi? Acaba özel bir şeyler mi oluyor yoksa Türkiye’de henüz etkileşim kuramadığım devasa bir topluluğunuz mu var?

Vitalik Buterin yaptığı paylaşımda kripto para sektörünün saygın isimlerinden dünyaca ünlü Cornell profesörü Emin Gün Sirer’i de etiketledi. Emin Gün Sirer ise Türkiye’deki ekonomik durum, demografik özellikler ve viralleşme nedeniyle son 9 ayda çok fazla kripto para meraklısının ortaya çıktığını savundu. Paylaşıma yerli ve yabancı kripto para yatırımcıları tarafından birçok yorum yapıldı. Vitalik Buterin, JayCoin25 adlı bir Twitter kullanıcısının “Türkçe bilmiyorsan yazılanların Türkçe olduğunu nasıl anladın?” sorusuna da espirili bir dille yanıt verdi:

Google Translate. Ayrıca İstanbul havalimanında bulundum. Bu nedenle bir şeyler anlıyorum. Hatırladığım tek kelime “kapilar” olsa da eh, bir yerden başlamak lazım.

Geçtiğimiz aylarda Statistica’nın 15 bin kişi üzerinde yaptığı bir araştırmada Türk yatırımcıların kripto para piyasasına yatırım yapma konusunda başı çektiği ortaya çıkmıştı. Ayrıca yaz aylarında Türkiye ile ABD arasında patlak veren krizin ardından Türk Lirası’nın dolar karşısında yaklaşık %50 değer kaybetmesiyle Emin Gün Sirer ve Vitalik Buterin Twitter’da Türk Lirası’nın durumunu değerlendirmişti. Geçtiğimiz günlerde CoinDesk, Bitcoin white paper’ının onuncu yılına özel olarak Charlie Shrem’in “Bitcoin White Paper’ı Bize Özgürlük Getirdi – Onu Geri Vermeyelim” başlıklı makalesini yayımlamıştı. Shrem makalesinde Türkiye’ye de değinmişti:

Ekonomik çöküşün ilk aşamalarını görmek istiyorsanız Türkiye’ye bakın. Ülke, yükselen kamu borcuyla, yüksek enflasyonla ve değer kaybetmiş bir para birimiyle savaşıyor. Bitcoin hali hazırda Türkler için bir şeyleri değiştiriyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Kanada Finansal Düzenleyicisinden Kripto Para Teklifi

Sonrakini Oku

XRP Binance’in Temel Para Birimi Olabilir Mi?

Bir Cevap Yazın