Ethereum’un Istanbul Hard Fork’u Başarıyla Tamamlandı!

Toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum (ETH), sonunda beklenen Istanbul hard fork’unu tamamladı. 9.069.000 numaralı bloğun kazılması ile yapılan güncelleme, toplamda altı adet Ethereum Geliştirme Protokolü’nü de hayata geçirmiş oldu.

Ethereum topluluğu hard fork’un tamamlanmasına bir gün kala bile yüzde 50 üzerinde ağ düğümünün gerekli güncellemeleri yapmaması nedeniyle hafif bir paniğe kapılsa da, Geth, Parity ve Nethermind istemcilerini kullanan geliştiriciler gerekli güncellemeleri yaptı. Söz konusu güncellemeleri yapmayan ağ düğümleri ise geçersiz kuralları takip eden başıboş bir blockchain ağını takip eder vaziyette adeta takılıp kaldı.

Ethereum ağı bugüne kadar toplamda yedi hard fork geçirdi ve bunların arasında Constantinople, Spurious Dragon ile Byzantium da yer alıyor.

Ethereum Geliştirme Protokolleri

EIP 152 isimli protokol temel olarak BLAKE2b hash fonksiyonunun Ethereum üzerinde daha ucuz çalışmasını sağlayacak ve Zcash ile Ethereum arasındaki işbirliğini arttıracak. EIP 1108 ETH kullanıcılarının ödediği gas ücretlerini düşürecek. EIP 1344 tamamen geliştiricilere yönelik bir hamle ve ağdaki ID değişimlerinin daha kolay saptanmasını ve insan hatalarının azaltılmasını mümkün kılacak.

EIP 1884 diğerlerinden daha fazla kaynak harcayan bazı kodların dengeye kavuşmasını sağlayacak ve bu da gas fiyatına yansıyacak. EIP 2028 de işlemlerin kullandığı gas ücretlerini ve özellikle Calldata’nın gas ücretini byte başına 68’den 16’ya düşürmesi için hayata geçirildi. Sonuncu EIP olan 2200 ise SSTORE işlemlerinin gas ölçümlerinin daha net yapılabilmesini ve buna yeni fonksiyonlar eklenebilmesini sağlıyor.

Bu güncellemelerin fiyata nasıl etki edeceği henüz tam olarak kestirilemiyor ancak ETH analizi ve benzeri kaynaklar yatırımcıların yön bulmasında yardımcı olabilir.

 
Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bitcoin Adresleri Sayısında Yeni Rekor Kırıldı!

Sonrakini Oku

EOS’un merakla beklenen Voice platformunun açılış tarihi açıklandı

Bir Cevap Yazın