Ethereum’un İlk Ürün Ölçeklendirme Projesi Heyecan Verici

Ethereum blockchain kapasitesini arttıran bir geliştirme sayesinde ürünlerin hazır olarak sunulduğu bir platform geliştirildi. Bu platform üzerinde sosyal medya uygulamaları çalıştırabilen, oyun oynanabilen ve dosya paylaşımı yapabilen projeler kullanıma ve geliştirilmeye hazır halde bulunacak.

Proje çok tanınmayan bir şirkete ait, Loom Network. Geliştirdikleri toolkit en büyük ikinci kripto para ağı ethereum için ölçeklendirilebilir uygulamalar sunuyor. Daha önceden ethereum geliştiricileri ölçeklendirme çözümleri plasma ve plasma cash’i geliştirdiğini duyurmuştu. Loom Network başarılı olursa ölçeklendirme konusunda muadillerinden daha ileri gidebilir.

Ağ kullanıcıları için ölçeklendirme ve gelişim haberi oldukça sevindiriciydi. Geçtiğimiz aylarda en büyük ethereum uygulaması CryptoKitties ethereum blokcchain’ini yavaşlatıp durma noktasına getirmişti. Bu sorunun ardından büyük yatırımcıların aklında soru işaretleri oluşmaya başlamıştı.

Bazı geliştiriciler ölçeklendirme çözümünü blockchain dışında arasa da Loom Network ‘’dappchains’’ adını verdiği ufak blockchain’ler ile soruna çözüm olabileceğini söylüyor. Loom Network iş geliştirme sorumlusu Michael Cullinan şöyle konuştu:

‘’Basitçe Loom; yüksek ölçeklendirme ile kolayca blockchain uygulamaları yapılabilen bir geliştirici platformu.’’

Loom Network’ün zincir oluşturmaya yaklaşımı diğer ölçeklendirme projelerine göre farklı. Bir geliştirici yeni bir program oluşturduğu zaman Loom yeni bir yan-blockchain (sidechain) oluşturuyor ve o zincir üzerinde sadece oluşturulan uygulama çalışıyor. Diğer yandan uygulama Loom üzerinden ethreum blockchain’ine bağlanıyor.

Sidechain geliştiren birçok proje bulunmakta; ancak Loom’u diğerlerinden ayıran nokta sadece ölçeklendirme özelinde geliştirilmiş olması, böylece ethereum ağını genişletmiş oluyor.

Her güzelin bir kusuru olduğu gibi Loom’un da var. Cullinan şunu söyledi:

‘’Maalesef Loom ana ethereum ağı kadar güvenli değil.’’

Sidechain’ler oluşturulurken bir süre Loom Network’ün kontrolünde bulunuyor, bu yüzden Loom kısmen merkezli sayılabilir. Sidechain üzerinde yapılan bütün işlemlerin ethereum blockchain’ine gönderilmesi gerekmiyor. Loom gönderilmeyen verileri kendi sisteminde tutmuş oluyor.

‘’Gönderilere yorum yapmak ya da profil resmini değiştirmek için ethereum blockchain’ine ihtiyacımız yok, bunun gibi küçük işlemleri sidechain üzerinden yapabiliriz.’’

Ancak Loom güvenlik ve sansür gerektiren diğer işlemleri ethereum üzerinden yapması gerekiyor. Örneğin ödeme ya da para gönderme işlemi için ethereum blockchain güvenliğine ihtiyaç duyulacak. Cullinan Loom’un sunduğu seçenekler ile bu tür sorunların üzerinden gelinebileceğine inanıyor; ethereum blockchain’ine gönderilen veri miktarını uygulamanın geliştiricisi belirleyecek ve güvenliğini sağlamak istediği verileri ethereum korumuş olacak.

Loom Network’e benzer önce merkezde işlem yapan blockchain fikri yeni bir fikir değil. Bitcoin sidechain projesi RSK ve CryptoKitties merkezli çalışan sistemlere örnek sayılabilir. Ancak proje geliştiricileri teknoloji yeterince gelişirse merkezsiz çalışmak istediklerini belirtiyor.

Ayrıca Loom Network merkezli bir çözüm sunan ilk ethereum modeli. Bazılarına göre merkezli yaklaşım geliştirilmeye değer. Şuan için Loom’da oluşturulmuş uygulamalar düzenli olarak çalışıyor. Loom ekibi ilk testini bu hafta başında yaptı. Test edilen uygulama DelegateCall’du, bir soru-cevap forumu ve ethereum blockchain’ine bağlı. DelegateCall dışında 3 uygulama daha kullanılabilir durumda. Loom startup duyurusunda hazır ürünlerin bulunacağı lanse edilmişti, fakat henüz bütün kullanıcılar uygulama yaratamıyor.

Şimdilik Loom platformu kapalı beta sürümünde, uygulama geliştirme özelliği sadece birkaç ethereum geliştiricisine sunuldu. Yakında açık kod olarak herkes tarafından erişilebilir olacak.

Güvenlik sorunlarına rağmen Loom projesi blockchain dünyasında heyecan yarattı. Eğer beklenmedik bir sorunla karşılaşmazsa ethereum’un gelişmesine büyük katkı sağlayabilir. Loom bütün kullanıcılara açıldığı zaman sistem hakkında daha iyi bakış açısına sahip olabileceğiz.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Kripto Paraların Toplantı Tarihleri Ve Katılımcıları Belli Oldu

Sonrakini Oku

Şans Oyunları Platformu JoyToken Blockchain Teknolojisini Kullanacak

Bir Cevap Yazın