Ethereum’daki Risk Büyüyor: Tehlikeli Seviye Göründü

Ethereum blockchain ağı tabanlı DeFi projeleri her geçen gün rekor kırmaya ve yeni projeler piyasaya sürülmeye devam etse de ağın durumu iyice kötüye gitmekte. Ethereum ağının en büyük sorunlarından olan ölçeklenebilirlik, yoğunluk olduğunda tıkanmaya yol açıyor.

Stablecoin’lerin ve merkezsiz finans projelerinin inanılmaz bir artış göstermesi ise bu tıkanıklığın rekor kırmasına yol açtı. Ethereum’un ortalama işlem ücretleri 2017 yılından beri görülmeyen seviyelere yükselerek neredeyse tüm zamanların rekorunu kırdı.

DeFi Projeleri Ethereum Ağını Tıkıyor

Gas olarak bilinen Ethereum işlem ücreti, YAM isimli DeFi projesi nedeniyle ciddi bir artış daha yakaladı. YAM’a 24 saat gibi kısa bir süre içerisinde 400 milyon dolarlık yatırım yapıldı ve ortalama işlem ücreti 4 dolara yaklaştı. Bu tıkanıklık artık sadece DeFi projelerini değil direkt olarak Ethereum ağının sağlığını da etkilemeye başladı.

ETH/USD işlem çifti hem işlem ücretlerinin rekor kırmasından hem de Bitcoin’in yaşadığı düşüşten dolayı 380 dolar seviyesinin altına kadar geriledi. OneBit Quant isimli kripto para alım satım firmasının önde gelen analisti Peter Chan ise tıkanıklık sorununun Ethereum fiyatı için sorun olmaya devam edeceğini belirtti.

Uzman isim eğer ETH 2.0 gelmezse ve Ethereum‘un tıkanıklık sorunu çözülmezse fiyatın çok daha sert bir şekilde düşmeyi sürdüreceğini düşünüyor. Ancak ETH 2.0’nin gelmesi, kritik işlem ücreti ortalamasında bir rahatlama ve düşüş getirebilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Venezuela Artık Kripto Para İle Vergi Toplamaya Başlayacak

Sonrakini Oku

İki Önemli Altcoin Ses Getirecek Bir Ortaklığa İmza Attı!

Bir Cevap Yazın