Ethereum’da “İstanbul” Tartışılıyor

Ethereum’da İstanbul hard fork’u adım adım yaklaşıyor. Ethereum geliştiricileri 28 EIP (Ethereum Geliştirme Teklifi) teklif etti. Bunların arasında İstanbul hard fork’una entegre edilebilecek kod tabanı değişiklikleri de yer alıyor.

Geliştiricilerin Toplantısı

Cryptoglobe’un haberine göre Ethereum geliştiricilerinin iki haftada bir düzenlenen toplantılarının son oturumu 24 Mayıs’ta yapıldı. Geliştiriciler Ethereum platformunun etkili bir şekilde ölçeklenmesine yardımcı olacak muhtelif yaklaşımları ve EIP’leri tartıştı.

Ethereum Foundation Toplum İlişkileri Yöneticisi Hudson Jameson, sunulan EIP’ler üzerinde çalışacaklarını ve bunların hangilerinin İstanbul’a ekleneceğine en kısa sürede karar vereceklerini açıkladı. Jameson’a göre İstanbul için düşünülen EIP’leri sunmak için son tarih 24 Mayıs’tı. Ayrıca Ethereum ağındaki gas ücretlerinde küçük düzenlemeler öneren EIP 1108 toplantıda geçici olarak kabul edildi.

İstanbul Hard Fork

Ethereum geliştiricisi Rick Dudley’e göreyse Ethereum için yeni bir tür işlem ücreti yapısı öneren EIP 1559 “son derece karmaşık bir değişiklik.” Dudley EIP 1559 için son kararın İstanbul’dan sonra verileceğini düşünüyor.

Dudley bunun yanı sıra İstanbul hard fork’unun Ekim 2019’da bir noktada aktive edileceğini açıkladı. Ancak İstanbul’un Github sayfasında, planlanan Ethereum ağ güncellemesi için tam tarih ve zamanın henüz belirlenmediği yazıyor.

Son olarak EIP’lerin smart contracts temelli Ethereum platformunun madencilik algoritmasını, kod uygulama ve fiyatlandırma mekanizmasını ve veri depolama sürecini değiştirmesi bekleniyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bitcoin Fiyatı İçin Sıradaki Hedef Ne?

Sonrakini Oku

Novogratz: Elon Musk SpaceX’in Hisselerini Kripto Paraya Dönüştürmeli!

Bir Cevap Yazın