Ethereum’da (ETH) Ölü Kedi Sıçraması İhtimaline Dikkat!

4 Temmuz’da Bağımsızlık Günü’nden dolayı tatil yapan ABD’de finansal piyasalar kapalıydı. ABD’nin tatil olması ve piyasaların kapalı olması doğrudan doğruya kripto para piyasalarına yaradı ve en büyük kripto para Bitcoin (BTC) 20 bin doları, Ethereum (ETH) ise bin 100 doları geçti. Ancak Ethereum’daki yükseliş aldatıcı olabilir. Detaylar haberimizde.

ETH Bakiyesi 2022 Rekorunu Kırma Yolunda

Dünyanın en büyük ikinci kripto parası ETH, yeniden bin doların altına düşmeye yaklaşmasının ardından son 24 saat içinde yüzde 10’un üzerinde yükselişle bin 155 dolara yükseldi.

ABD’de ekonomisinin resesyona girmesine ilişkin endişeler ve bir dizi kripto para şirketinin iflası yıl içinde ETH’yi fazlasıyla hırpaladı. Zayıf makro ortam göz önüne alındığında, Ethereum‘daki son fiyat sıçraması kısa ömürlü olabilir. Özellikle de ABD’nin Bağımsızlık Günü tatili yaptığı gündeki düşük işlem hacimleri sert yükseliş için bir araç olarak kullanılmış olabilir. Son zincir üstü veriler, yatırımcıların hızla ETH’lerini borsalara taşındığını ve bu da altcoin‘in daha fazla satış karşısında savunmasız kalabileceğini gösteriyor.

Zincir üstü analitik şirketi Santiment‘ten gelen veriler, fiyat bin dolara yaklaşırken borsalara taşınan ETH miktarının istikrarlı bir şekilde arttığını gösteriyor. Şu anda borsalardaki ETH miktarı altı ayın en yüksek seviyesinde. Bu, trader’ların ve yatırımcıların ETH’lerini büyük ölçüde boşalttıkları ve boşaltmaya hazır oldukları anlamına geliyor. Borsalardaki ETH miktarındaki artış, güçlü fiyat toparlanması için alanın çok az olduğunu gösteriyor.

Santiment, yaptığı analizde “ETH’ler hızla borsalara taşınmaya devam ederken, borsalardaki ETH miktarı 2022 rekorlarını kırmaya oldukça yakın. Borsa cüzdanlarındaki Ethereum miktarı artarken elden çıkarma riski daha yüksektir.” notunu düşerek yatırımcıları uyardı. Öte yandan birçok piyasa uzmanına göre, Ethereum’daki son yükseliş, ayı piyasalarında görülen ve fiyattaki gerilemenin ardından geçici bir iyileşme süreci olan ölü kedi sıçramasından ibaret.

Kripto Para Piyasalarında Son Durum

Hem Ethereum hem de Bitcoin son 24 saat içinde güçlü bir toparlanma kaydetmiş olsalar da, yıl içinde sırasıyla yüzde 68 ve yüzde 56 düşüşle işlem görmeye devam ediyorlar. Özellikle Ethereum, ETH 2.0 önünde kritik bir viraj olan The Merge’nin ne zaman geleceği konusundaki belirsizliğin yanı sıra kripto para şirketleri Celsius ve Three Arrows Capital‘in tasfiyesi nedeniyle daha sert darbe aldı.

Piyasa genelinde devam eden tasfiyelerin yanı sıra, Federal Rezerv’in (Fed) yükselen enflasyonun önüne geçmek için faiz silahına sarılması kripto paralara olan para akışının önünde olumsuz baskıya neden oluyor. Trader’lar ve yatırımcılar şu anda büyük kripto paralarda short pozisyon almakla ilgileniyorlar. Bu nedenle piyasalardaki herhangi bir ani toparlanmanın kısa ömürlü olması söz konusu.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Altcoin Yüzde 97 Düştü! Türklerin Yoğun Yatırım Yaptığı Kripto Para!

Sonrakini Oku

Eski SEC Yöneticisi Ripple (XRP) Yatırımcılarını Korkuttu: Hazır Olun!

Bir Cevap Yazın