Ethereum’da Büyük Değişimin Tarihi Belirlendi

Ethereum geliştiricileri 2 Mayıs’ta bir geliştirici toplantısı düzenledi. Toplantıda Ethereum Blockchain’ine proof of stake (PoS) konsensüsü kodlarının 30 Haziran’a kadar ekleneceği öne sürüldü.

PoS Hazırlanıyor

2 haftada bir düzenlenen toplantıda Ethereum geliştiricisi Justin Drake geliştirici ekibinin “phase zero” adı verilen ilk kod özelliklerinin haziran sonuna kadar hazır olacağını belirtti. Her şeyin yolunda olduğunu ifade eden Drake son bulunan hataların düzeltildiğini sözlerine ekledi.

“Evre sıfır” Ethereum ağını proof of work (PoW) konsensüsünden PoS’e geçirecek ilk adımlardan biri. Aynı zamanda Beacon Chain olarak bilinen güncelleme Ethereum ağının bir sonraki sürümü Ethereum 2.0 için önemli rol oynayacak. PoS sisteminde ETH token’ları ağın çalışmasını sağlayacak ve madencilerin yerini onaylayıcılar alacak.

Ethereum Geliştirmeleri

Beacon Chain ilk olarak Ocak 2019’da denenmeye başlandı, bu sırada Ethereum ağı için büyük oranda ölçeklendirme sağlayacak sharding güncellemesi geliştirilmeye devam edildi. Sharding sistemi ağı gruplara ayırarak ağ kapasitesini artırmaya yarıyor.

Yakın zamanda Ethereum geliştiricilerinden Hudson Jameson ASIC madencilerinin etkinliğini azaltmak adına eklenmesi planlanan algoritma ProgPoW’un gerekli fona kavuştuğunu duyurdu. ProgPoW ağa eklendiğinde GPU madencileri ve ASIC madencileri arasındaki güç farkı belirli oranda kapanacak. Ethereum geliştiricileri bir önceki toplantıda daha sık aralıklarla küçük güncellemeler yapma fikrini de tartışmıştı. Ancak çoğunluk bu yöntemin uygulanabilir olmadığını düşünüyordu.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bitcoin’de Kaç Dolar Boğa Piyasasını Başlatır? Analist Açıkladı

Sonrakini Oku

İddia: Bitcoin Bu Seviyeleri Bir Daha Asla Göremeyecek

Bir Cevap Yazın