ETHEREUM VE ETHER HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Ethereum, Vitalik Buterin tarafından oluşturulmuş merkeziyetsiz bir blok zincir ağıyken; Ether, Ethereum’un beslenmesini ve bloklar oluşturmasını sağlayan kripto para birimidir.

Ethereum, kripto para sektörünün temel davasıyla çalışır: bağımsızdır. Üçüncü şahıslardan ayrık biçimde fonksiyonelken; üçüncü şahıs görevini bir nevi kendisi görür, yani aracı kendisidir. Normalde aracı olarak kullanılan bankalar, kişiler ve kurumlar arasındaki anlaşmalardan bağımsız biçimde var olur; çünkü zaten aracı kendi içerisindeki teknolojidir. Ether ise, Bitcoin’den farklı olarak, yalnızca bir kripto para değildir; aynı zamanda Ethereum blok zincirini besleyen bir yakıt işlevi vardır.

Altcoin olarak adlandırılan Ethereum, aslında bundan fazlası olarak blok zincir sistemine yeni bir bakış açısı getirmesiyle ünlüdür. Bitcoin’de kullanılmış bazı geleneksel kalıpların yenilikçi şekilde değiştirilerek vizyonunu genişletmesini sağlamıştır. Ethereum’un finansal verilerin ve finansal işlemlerin bilgilerini depolama misyonu, normalde internet üstünden yapılan işlemlerde kullanılan üçüncü şahıs ve kurumların görevini üstlenmektir. Ethereum, bir blok zincir ağı olarak, yine bir muhasebe defteri olarak kayıt tutar. Tıpkı diğer dijital ve merkeziyetsiz sistemler gibi, Ethereum blok zincir ağının da bilgi işlem ve teknoloji gücüne ihtiyacı vardır. Kullanıcılarının bilgilerini yüksek güvenilirlik oranı ile gizli tutar, anonim ve dağıtılmış bir sistemle kullanıcılarının verilerini muhafaza eder. Bu da kullanıcıların Ethereum ağına güven duymasını sağlar.

Ethereum’un güvenli, korsan saldırılarına karşı korumalı bir blok zincir ağı olarak kullanılabilmesi için müşterilerin yapmaları gereken ödeme ise Ether’dir. Ether, Ethereum ağının kripto para birimi olarak işlevini gerçekleştirir; ağın blok yaratabilmesi için Ether bir çeşit yakıttır. Her 15-17 saniyede bir bloğun onaylanabilmesi için 5 Ether oluşturulur. Bu hesaplamayla 1 yıllık madenciğin sonunda 12 milyon Ether çıkarılır.

Ethereum ve Bitcoin arasındaki temel farklardan biri, BTC’nin 21 milyon üretim ile sınırlandırılmışken; Ether’de böyle bir durumun söz konusu olmamasıdır. Ayrıca BTC ve altcoinler belli bir sistem üstünden ilerleyip altın, gümüş gibi değerlere sahipken; Ether petrol olarak düşünülür ve kripto para sektörüne getirdiği yenilikle, paranın yakıt fonksiyonunu üstlenmesiyle tanınır. Bir diğer ayrımları ise madencilikte kullanılan teknolojik üstünlüktür. BTC’nin madenciliğinin yapılabilmesi için gün geçtikçe zorlaşan madencilik işlemi teknolojisini kuantum bilgisayarlara kadar yükseltirken; Ethereum ağı teknolojik olarak eşitliğe önem verir. Bu durumun bir sonucu olarak, BTC’nin üretiminde bir blokun oluşması 10 dakikayı bulurken; Ethereum’da bu süre ortalama 15 saniyedir.

 

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

5 Yıldızlı Otelden Kripto Para Hamlesi! BTC ve ETH’yi Ödeme Yöntemlerine Ekledi

Sonrakini Oku

Bitcoin’de Fırtına Öncesi Sessizlik: BTC Göstergelerinde Rallinin Ayak Sesleri!

Bir Cevap Yazın