Ethereum Tabanlı Token’lar Boğalarla Baş Başa

Kripto paraları inceleyen veri analizi platformu Santiment Ethereum tabanlı token’ların boğa koşularını Ethereum’dan bağımsız halde gerçekleştirebildiklerini ve giderek özgür hale geldiklerini belirtti.

Özellikle son aylarda ERC20 token projelerinin ETH fiyatına bağlı hareketleri bırakıp kendi yollarında ilerlediklerine dikkat çekildi. Örneğin geçtiğimiz günlerde Coinbase’de listeleneceği duyurulduktan sonra yükselişe başlayan BAT, listelenmesinin ardından %25 değer kazandı. Bu sırada ETH fiyatı dengedeydi.

MKR yeni ürünü DAI’yı sunduktan sonra 2018 için bir başka başarı hikayesi yazmaya başladı. Dolar destekli token’ın piyasa değeri 68 milyon dolar arttı ve DAI’ın tamamlanmasından sonra yükselişe devam etmesi öngörülüyor. Bu durum ETH’ye ek olarak stabil coin’lerin de teminat olarak gösterilmesine yol açtı.

Bir başka örnek 0x (ZRX) gösterilebilir. Geçtiğimiz ay Coinbase’de listelenen token yükselişe geçmişti. 0x ekibi merkezsiz borsalar için yeni bir protokole imza attı ve ERC20 token’ları arasında en değerli olanlardan biri haline geldi. Santiment’e göre mantıksal olarak fiyat hareketleri bir süre sonra tekrar ETH ile uyum içerisinde olacak. Son aylarda yaşanan yükselişlere benzer durumlar 2016-2017 yılları arasında ETH’nin BTC’yi takip etmesiyle yaşanmıştı.

Ethereum tabanlı token’lar toplam piyasa değeri olarak 12,8 milyar dolara yükseldi bu da ETH’nin 20,5 milyar dolarlık değerinin %63’üne denk geliyor. Daha önce bu oran %40 civarlarındaydı, token’ların giderek bağımsızlaşması kendi topluluklarını ve ekosistemlerini yarattıkları anlamına geliyor.

Token’ların bundan sonra ETH fiyat hareketlerinden etkilenip etkilenmeyecekleri merak konusu. Santiment’e göre boğa sezonu başladı ve artık “ne zaman” değil, boğaların hangi kripto para için geldiği söz konusu.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Artık Facebook Messenger Üzerinden Litecoin Transferi Gerçekleştirmek Mümkün

Sonrakini Oku

Rapor: Bitcoin Güç Kazanıyor!

Bir Cevap Yazın