Ethereum Tabanlı DAI Giderek Güçleniyor

Dengesiz geçen dört ayın ardından Ethereum tabanlı stabil coin DAI dolar değerini korumaya başladı.

MakerDAO

Ocak ayından bu yana DAI dolar desteğinde sıkıntı çekiyordu ve 1 token 1 dolara eşit görünmüyordu. Ancak geçtiğimiz birkaç gün boyunca DAI 1 doların üzerinde kalmayı başardı ve bugün tam olarak 1 dolardan işlem görüyor.

DAI geliştiricisi MakerDAO kripto para dünyasındaki en popüler finansal uygulamalardan bir tanesi. Şu anda dolaşımda 87 Milyon DAI bulunuyor. Ayrıca token’in fiyatını sabit tutmak adına 300 milyon dolar değerinde ETH MakerDAO sisteminde kitli tutuluyor.

Uzun süredir DAI Coinbase’de 0.95 dolardan işlem görüyordu ve son zamanlarda 0.99 dolara yaklaştı. Kripto paralarla bağlantılı emlak platformu RealTPlatform COO’su David Hoffman DAI’inin yeni bir döneme girdiğini savundu. Geçtiğimiz aylar boyunca 1 dolara yaklaştırılmaya çalışılan DAI 0.99 dolara sabitlenmiş görünüyor. Sıradaki soru ise dolar desteğinin tam olarak sağlandığını söylemek adına ne kadar süre gerektiği.

Stabil Coin Rekabeti

DAI arzı artmasıyla birlikte DAI işlem ücretleri de yükselmeye başlamıştı. Bazılarına göre bu artış sağlıklı desteğin sağlanması adına oldukça önemli. MakerDAO sisteminde geçtiğimiz aylarda sekiz kere işlem ücretlerinin aniden yükseldiği görüldü. Ek olarak MakerDAO sisteminde DAI yaratmak adına %0.5 faiz bulunuyor. Denge ücreti adı altında kesilen bu ücret zamanla yükseliyor. MakerDAO uygulamaları DAI’nin başarısındaki temel neden olarak gösteriliyor.

Son zamanlarda Tether tartışmalarının alevlenmesiyle piyasada yeni stabil coin arayışları başlamış olabilir. Son 1 sene içerisinde birçok firma kendi stabil coin’ini çıkardı ancak Tether kadar popülerleşmiş bir stabil coin’den henüz söz edemiyoruz. Tether ve Bitfinex soruşturmaları devam ederken Tether’ın kullanımında şimdilik bir düşüş görülmüyor ancak piyasada yeni stabil coin arayışı başlarsa rekabet birden kızışabilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Ünlü Milyarder Binance’nin Kararını Eleştirdi!

Sonrakini Oku

McAfee Teklif Etti, Changpeng Zhao Kabul Etti!

Bir Cevap Yazın