Ethereum Stake Etmek İçin Kullanılacak En İyi Borsalar

Ethereum 2.0‘nin ilk adımı hayata geçirildi ve şu an birçok kripto para borsası bağımsız ETH staking hizmeti vermekte. Normalde Ethereum 2.0 ağı için staking yapmak isteyenlerin en az 32 ETH ile katılım yapmalarının gerektiği biliniyor. Ancak borsalar bu miktarı farklı yatırımcılar ile tamamlayarak durumun üstesinden gelmekte.

Ethereum Stake Etmek Nedir?

Peki hangi kripto para borsaları Ethereum stake etmek için en avantajlı teklifleri sunmakta ve staking tam olarak nedir? Aslında Ethereum ağının Proof-of-Work yani iş ispatı konsensüs modelinden Proof-of-Stake yani varlık ispatı konsensüs modeline geçmesi bunun altında yatan temel sebep. Artık madenciler değil direkt olarak ağdaki validator olarak bilinen kişiler işlemleri onaylayacak. Ağda validator olmak için de belirli bir miktarda teminat yatırmak gerekiyor.

ethereum

Bunun devamında ise yatırımcılara ağa yatırdıkları fonlara karşılık belirli bir  yüzde verilmekte. Yatırımcılar bu yüzdeyi alarak aslında sahip oldukları ETH fonlarının onlara getirdiği ağda değişim yapma hakkını devretmiş oluyorlar. Kripto para borsaları bu hak karşısında yatırımcılara belirli oranlarda pasif getiri sunuyor.

Binance, Ethereum Staking’ini Destekliyor

Ticari hacme göre dünyanın en büyük kripto para borsası konumundaki Binance kesinlikle yatırımcıların düşündüğü ilk tercihler arasında yer alıyor. Binance, Ethereum 2.0 tokenleri için 0.0001 ETH’ye kadar yatırma işlemlerini kabul etmekte. Binance borsasının Ethereum staking için sunduğu getiri oranı ise %5 ila %20 arasında değişiyor ve bunların yıllık olduğu biliniyor.

İkinci sırada yer alan Huobi kripto para borsası da ETH1 tokenlerini ETH2 tokenleri ile değiştiriyor. Minimum staking miktarı 0,1 ETH olsa da Binance’in verdiği %5’lik orandan daha fazlası yani %6’lık bir yıllık getiri sunuluyor.

OKEx ve Huboi’den Sonra Coinbase Bekleniyor

Üçüncü sıradaki OKEx de 0,1 ETH yatırma limitine sahip. OKEx’in sunduğu getiri oranı ise yıllık %6 ila %20 arasında değişiyor. OKEx’in neredeyse Huobi ile benzer bir program sunduğu görülmekte. Bu da yatırımcıları alternatif aramaya itebilir.

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından Coinbase ise ek detay vermeden ETH 2.0 token dönüştürme işlemini desteklediğini açıkladı. Coinbase’in yakında oran açıklaması da yapması bekleniyor. Bütün bu gelişmeler kesinlikle Ethereum fiyatı için bir hayli olumlu olabilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Sadece BTC ve ETH Yatırımı Olan Stratejistten Önemli Açıklama: “XRP İlgimi Çekiyor”

Sonrakini Oku

Ripple Beklenen Satışı Gerçekleştirdi. XRP Fiyatı Etkilenir Mi?

Bir Cevap Yazın