Ethereum Name Service Yorumları: ENS Coin Alınır Mı?

Kripto para ekosisteminde pek çok yeni proje çıkıyor ama bu projelerde bazıları büyük ses getirirken bazıları sönük kalıyor. Bir projenin ses getirmesi ve yatırımcının ilgisini çekmesi için güvenilir olması, gerçek bir kullanım durumu olması, gelecek vaat etmesi gibi pek çok etken bulunuyor. geçtiğimiz günlerde Ethereum Name Service bu etkenlerden pek çoğunu karşılayarak büyük bir yatırımcı ilgisi çekti. Peki, ENS yatırımı yapmak mantıklı mı?

Ethereum Name Service Nedir?

Ethereum Name Service (ENS), kendisini “topluluğa ait açık bir kamu hizmeti” olarak tanımlıyor. Günümüzde ise proje, ENS yönetim token’ının yaygın dağıtımından başlayarak, merkezi olmayan özerk bir organizasyonu (DAO) güçlendirme sürecinde olduğu için bu vizyon odak noktası haline gelmeye başladı.

Birçok Web3 projesinin aksine, ENS risk sermayesi fonu almadı ve yeni tokenlerin tam %25’i kullanıcıları için ayrıldı. 31 Ekim’den önce bir “.eth” alan adı kaydettiren herkes, farklı sayıda ENS token’ı talep etmeye hak kazandı. Aslında bu da Ethereum Name Service’ün popüler olmasını sağlayan en temel etkenlerden biri oldu.

Buna ek olarak blockchain tabanlı olan Ethereum Name Service, merkezi olmaması ile DNS’ten ayrılıyor. DNS’te manuel olarak kontrol edilen sistemler varken ENS’de Ethereum tabanlı akıllı sözleşmelerin kontrolü sağladığı görülüyor.

ENS Alınır Mı?

Ethereum Name Service’in kripto para birimi olan ENS, 2 hafta önce CoinMarketCap verilerine göre 11 Kasım’da 85,69 dolar ile rekor seviyeye ulaştı. Ancak sonrasında aşağı yönlü bir grafik çizerek 60 dolarlık seviyeler kadar geriledi.

Buna ek olarak ENS’nin ATL’si de 9 Kasım’da 22 dolar ile görüldü. Dolayısıyla şu anda ENS, rekor seviyesine daha yakın bir seviyede işlem görüyor.

Bu noktada yatırımcıların, Ethereum Name Service projesini inceleyerek ve gelecek planlarını göz önünde bulundurarak yatırım yapıp yapmayacaklarını seçmesi gerekiyor. Ancak çoğu analist ve uzman isim ENS’nin geleceğini parlak olduğunu, çünkü önemli bir alana çözüm getirdiğini ifade ediyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Metaverse’ün En Pahalı Yatı The Sandbox’ta Satıldı!

Sonrakini Oku

İngiltere Merkez Bankası Başkanı’ndan Bitcoin Yasası Yorumu: El Salvador Vatandaşları Adına Endişe Verici!

Bir Cevap Yazın