Ethereum, Litecoin, Ripple, Dash Gibi Alt Koinler Nasıl Alınır?

Kripto Para sektörünün her geçen artan piyasa değeri (market hacmi) beraberinde meraklılarının sayısının da artmasına neden oluyor. Market hacmi sıralamasında en değerli coinler olan, Bitcoin, Ethereum, Ripple, Litecoin ve Dash gibi kripto para birimleri ise daha çok merak edilenlerin başında geliyor.

Sıkça sorulan soruların başında ise, ”Bitcoin ve diğer alt coinlerden almak istesem nasıl alabilirim?” oluyor.

Ülkemizde Türk Lirası kullanarak nasıl Bitcoin alınabileceğini daha önceki yazılarımda paylaşmıştım. Bu linkten ulaşabilirsiniz.
Türk Liranızı kullanarak basit birkaç işlem sonrası, Türkiye’de hizmet veren Bitcoin borsalarından kolaylıkla Bitcoin alabilirsiniz. Ancak ülkemizde henüz, diğer alt coinleri direk ya da Bitcoin aracılığıyla satın alabileceğiniz bir borsa bulunmamakta.

Bitcoin harici alt coinlerden almaya karar vermiş ve nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız merak etmeyin, bu da çok basit. 

Öncelikle yapmanız gereken şey, yapmak istediğiniz yatırım tutarınca Bitcoin satın almak. Evet, herhangi bir alt coin almanızın yolu Bitcoin’den geçiyor.

  1. Ufak bir araştırma yaprak almak istediğiniz alt coin’in hangi borsada olduğunu bulmak. Bilinen birçok borsa ilk 100’deki kripto paraların çoğu ile işlem yapıyor merak etmeyin. Şayet market hacmi henüz çok düşük bir coin almayı planlamıyorsanız, aklınızda olan coin birçok borsada işlem görüyordur.
  2. Hangi borsada işlem yapacağınıza karar verdikten sonra birkaç dakikada o borsaya üye olmanız gerekiyor. En çok bilinen ve kullanılan borsalara örnek verecek olursak; Bittrex.com, Poloniex.com, Yobit.net vs.
  3. Üye olduğunuz borsada Para yatırma-çekme (Depozits-withdrawals) sekmesini açıp, Bitcoin’in yanında bulunan para yatırma-mevduat (depozits) kısmına girmek. Bu kısım size, o borsadaki Bitcoin cüzdan adresinizi verecektir. Örnek; 3QEDhnVP5jUm7CBLZi6Y2SQBvC2UfCizFn bunun gibi karışık kodlu bir adres. Bu adresi kopyalayın…
  4. Türk Liranız karşılığı ilk Bitcoin’inizi aldığınız borsada, Bitcoin İşlemleri/Bitcoin Çekme sekmesine girin. Bu sekme sizden Bitcoinlerinizin gitmesini istediğiniz adresi isteyecek. Bir önceki işlemde kopyaladığınız adresi bu kısma yapıştırın. Adresin ilk 3-4 ve son 3-4 hanelerini karşılaştırın ki bir yanlışlık olmasın. (Unutmayın, kripto para işlemlerinde yapılan hatalı gönderimler, Bitcoin için asla, diğerlerinde ise genelde geri alınamazlar) Adresin doğru olduğuna eminseniz, göndermek istediğiniz Bitcoin (BTC) tutarını girin. Not: Bu işlemler sırasında hizmet aldığınız platforma göre transfer ücretleri alınmaktadır.
  5. Şimdi borsanıza gidebilir ve Bitcoinlerinizin gelmesini bekleyebilirsiniz. (hesabınıza geçmesi, birkaç dakika ile birkaç saat arası sürebilir)
  6. Artık borsadaki hesabınıza BTC’leriniz geldiyse, dilediğiniz coinlerden alabilirsiniz. Borsanızın değişim-takas (exchange) kısmını açın ve almak istediğiniz coini seçin. Satın alma ve satma işlemlerini aynı ayrı görüyor olacaksınız. Satın alma kısmına, almak istediğiniz coinin miktarını ya da almak istediğiniz Btc tutarını girdiğinizde, karşılığını size otomatik olarak verecektir. Satın al tuşuna bastığınızda artık alt coininiz o borsadaki cüzdanınıza geçmiş olacak.

Satmak için;

Almış olduğunuz alt coinlerinizi bozdurmak-satmak için ise, yaptığınız işlemlerin tam tersini yaptığınızda, önce coininizi Btc’ye, sonrasında Türkiyede borsa hesabınıza atın. Bitcoin satma işlemi ile Türk Lirasına çevirip, bankanıza isteyebilirsiniz. Kaynak:kriptoparahaber

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bitcoin nereden ve nasıl alınır?

Sonrakini Oku

Bitcoin Düşüyor Ancak Büyümenin Etkileri Devam Ediyor

Bir Cevap Yazın