Ethereum Kurucusu Buterin’den Şaşırtan ETH 2.0 Açıklamaları!

Ethereum (ETH) kurucu ortağı Vitalik Buterin yaptığı son açıklamalar ile Ethereum’un temel katmanda ölçeklenmesine yıllar olduğunu açıkladı. Buterin yaptığı açıklamalarda, uygulamalar için temel katman ölçeklenmesi özelliğinin ETH 2.0 güncellemesinin en son aşaması olduğunu ve bunun da yıllar süreceğini dile getirdi.

“İkinci Katmana Odaklanalım”

Temel katman ölçeklenmesi yerine ikinci katman yöntemlerine odaklanılması gerektiğini ifade eden Buterin, şu anki Ethereum 1.5 aşaması ile proof-of-stake’e geçtikten sonra her şeyin tamamlanacağını öne sürüyor.

Bunların yanında Buterin, Metamask veya Status gibi katman 2 protokollerinin cüzdanın içine yerleştirilmesi gerektiğini ve çapraz L2 transferleri üzerinde daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu ifade ediyor. Ayrıca ikinci katman yöntemlerinin bir şekilde protokolün bir parçası haline gelebileceğini ve eth1 istemcilerinin optimistik toplama istemcileri olarak yeniden tasarlanabileceğini ileri sürüyor.

Buterin’in bu açıklamaları, topluluğu katman 2 çözümlerini benimsemeye ikna etme yöntemi olarak yorumlanıyor. Çünkü daha önce yapılan açıklamalarda da Ethereum 2.0 güncellemelerinin tamamlanmasının yıllar alabileceği ifade edilmişti. Buterin bu noktada dikkatleri katman 2 çözümlerine çekmek istiyor olabilir.

Ayrıca Buterin yaptığı açıklamalarda, “En azından kısa vadede başka seçeneğimiz olmadığını da belirtmeliyim.” ifadelerini kullanıyor. Dolayısıyla Buterin’in açıklamalarına göre o çok beklenen temel özelliklerin Ethereum‘a gelmesine henüz zaman var.

ETH 2.0 Güncellemesi

ETH 2.0 güncellemesine giden yolsa son test aşaması olarak nitelendirilen Spadina, geçtiğimiz hafta büyük bir heyecanla başlatıldı ve deyim yerindeyse ETH ekosisteminin hevesi kursağında kaldı.

Yalnızca 3 günlük bir test olması planlanan Spadina’da sorunlar çıktı ve ikinci bir testin yapılacağı açıklandı. Ancak geliştiricilerin açıklamalarına göre sorunlar çözülemeyecek ya da çözülmesi zaman alacak sorunlar değil.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Coinbase’den Büyük Adım: Artık Para Çekerken Beklemek Yok!

Sonrakini Oku

Beklenen Oldu: Binance Türkiye Açıldı

Bir Cevap Yazın