Ethereum İşlem Ücretleri Bitcoin’i Geçti

Twitter’da yapılan bazı paylaşımlara göre Ethereum (ETH) işlem ücretleri bir süredir Bitcoin işlem ücretlerini gölgede bırakacak kadar arttı.

Ethereum İşlem Ücretleri

Tanınmış Bitcoin savunucularından Grubles Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda ETH’nin ortalama standart işlem ücretlerinin 0.045 ile 0.064 dolar arasında olduğunu belirtti. Aynı zamanda işlemin bir saat içinde gerçekleşmesi için ödenmesi gereken tutarın 0.03 dolar civarında olduğunu da ifade etti.

Bunun yanında kripto para analitik veri sağlayıcısı Glassnode da bu durumu onayladı. Glassnode paylaştığı bir tweet’te Ethereum işlem ücretlerinin Eylül başından bu yana %230 oranında arttığını ifade etti. Ayrıca Ethereum ile işlem gerçekleştiren kişilerin altı ay içinde ilk kez Bitcoin için gerçekleştirilen işlemlerden daha fazla ücret ödediğini de belirtti.

Yapılan yorumlara göre Bitcoin işlemlerine olan ilgi görece olarak düşük kaldığı sürece Ethereum işlem ücretlerindeki artışlar devam edecek… Bazı isimlere göre bu durum Ethereum’un gücünün arttığı yönünde yorumlanıyor.

Peki, Neden Böyle?

Peki, bu neden oluyor?

Bunun, Ethereum tabanlı token’lar ve taşıma gücü kazandıran uygulamalarla ilgisi olduğu ifade ediliyor. Örneğin Tether, Bitcoin tabanlı Omni Ağı’ndan Ethereum’a yüz milyonlarca dolar değerinde USDT’i taşıdı. Ayrıca merkezsiz finans uygulamaları tüketiciler mal varlıkları üzerinde kazanç elde ettikçe ve merkezsiz işlemlerin değerini anladıkça kullanıcı sayısında da artışlar yaşanmaya devam ediyor.

Bunun yanında her ne kadar Ethereum tabanlı uygulamalar güç kazanıyor gibi görünse de akıllı sözleşme alanında bazı endişeler yaşanıyor. Toronto’da yaşayan bir analist olan Eva Beylin, Etheruem ağını tıkayan bir spam uygulamasının bulunduğunu dile getirdi. Beylin, “FairWin” adında bir uygulamanın ponzi şeması olduğunu ifade etti.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Araştırma: En ”Temiz” Borsalar Açıklandı!

Sonrakini Oku

Ünlü CEO İddialı: Satoshi Nakamoto Öldü Mü?

Bir Cevap Yazın