Ethereum İçin İşler Daha da Mı Kötüleşecek?

Çok uzun zamandır piyasa hacmi bakımından ikinci en büyük kripto para konumunda olan Ethereum’un piyasa volatilitesi Bitcoin’e kıyasla 3 ayın en düşük seviyesinde bulunuyor. Bunun yanında farklı birkaç gösterge de Ethereum için yaklaşmakta olan bir “tehlike bölgesi” sinyalleri veriyor.

Düşük Volatilite

Kripto para piyasasında yaşanan volatilite her ne kadar kötü bir şey olarak kabul edilse de bu piyasa adım atacak herkesin bu volatiliteyi benimsemesi gerekiyor. Volatilite, risk alabilen yatırımcıların ciddi anlamda kazanç elde etmesini sağlıyor. Ayrıca yüksek volatilite yatırımcıların düşük kazançla ilgilenmediklerini ve “heyecan aradıklarını” gösteriyor…

Skew Markets verilerine göre Ethereum’un volatilite oranı son 3 ay göre Bitcoin karşısında en düşük seviyesinde yer alıyor.

Verilere bakıldığı zaman aynı dönem içinde Bitcoin’in %160’dan fazla arttığı ancak Ethereum’da bu oranın % 31.77’de kaldığı görülüyor.

Düşen Ağ Faaliyetleri

Son zamanlarda tüm dünyada yaşanan kötü ekonomi dolayısıyla Bitcoin ve altın insanlar için“güvenli liman” olarak anılmaya başladı. Ancak bu güvenli liman argümanın içinde Ethereum’un adı hiç geçmedi. Dolayısıyla Ethereum üzerindeki zincir içi işlemlerin sayısı Aralık 2017’de yaşanan boğa koşusu öncesi seviyelerine kadar geriledi.

Bunun yanında madencilik hash oranları da büyük bir darbe aldı ve bu yılın şubat ayından beri yükselme mücadelesi veriyor.

Teknolojik Yok Oluş

Yapılan son açıklamalara göre Ethereum Blockchain’inin kullanım oranı %90 seviyesine ulaştı. Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin bu konuyla ilgili yaptığı bir açıklamada bu durumun işlem maliyetlerini artırabileceğini ve kurumsal yatırımcılar için dezavantajlara yol açabileceğini dile getiriyor.

Bunun yanında Bitcoin maksimalisti Samson Mow Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda Ethereum’u “teknolojik bir çıkmaz” olarak nitelendirmişti. Mow, kripto para biriminin kendi büyümesi sebebiyle bir süre sonra yok olacağını ifade etmişti.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Brezilya’dan Önemli Blockchain Hamlesi!

Sonrakini Oku

Arjantinlilerin Bitcoin’e İlgisi Artıyor

Bir Cevap Yazın