Ethereum Geliştiricisi Amerika’da Hapse Giriyor! Suçu, Kripto ile Düşmana Yardım!

Virgil Griffith Ethereum Vakfının bir üyesi ve yazılım geliştirici ancak uzun süredir başı belada, Amerikan mahkemeleri Griffith için düşmana yardım suçundan yargılama başlatmıştı ve şimdi de hapse gönderiliyor. Üstelik daha önce kefaletle serbest bırakılmıştı. Peki Virgil Griffith ne yapmıştı ve neden yeniden hapse giriyor?

Virgil Griffith Kimdir?

Wikipedia ve Ethereum için çalışan Virgil Griffith önemli projelerin merkezinde görev aldı. Wikipedia için indeksleme aracı olan WikiScanner projesini geliştirdi. Amerika doğumlu olan Virgil Griffith Ethereum Vakfında aktif göre aldı. En büyük altcoinin geliştirilmesi sürecinde katkı sağladı. Gizliliğe ve kişisel özgürlüklere karşı mücadele verdiğini söyleyen Griffith Tor2web projesinde aktif görev aldı. Ancak sonrasında ekip arkadaşları tarafından kullanıcıların trafik verilerini sattığı gerekçesiyle projeden atıldı. Daha sonrasında Ethereum Vakfında görev aldı ve hayatının en zor dönemine burdan son başladı.

Amerikan vatandaşı olan Griffith şu an 38 yaşında ve 2019 yılından beri düşmana kripto paralarla yardım etmek suçundan başı belada ve bugünlerde kefaletle bırakıldığı suçundan dolayı yeniden hapse girecek.

Virgil Griffith Neden Suçlu?

ABD New York Güney Bölge Mahkemesi 2019 yılında Virgil Griffith için Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’ne (DPRK) yönelik ambargoları delmeye çalışmakla suçlanıyor. Daha doğrusu Mahkeme 2019 yılında Kuzey Kore’ye gittiğini ve küresel ambargoyu bypass edebilmeleri için Kuzey Kore’ye kripto para kullanmaları yönünde tavsiyeler verdiğini iddia ediyor.

Kuzey Kore’ye ambargoları atlatabilmeleri için Blockchain ve kripto para kullanmalarını söyleyen geliştirici bu konuyla ilgili detaylı bir sunumda yapmış. Elbette bu durum Amerika’nın hiç istemediği bir şey hatta hatırlarsanız Türkiye’de altın ticaretiyle İran’a ambargolar konusunda yardım ettiği gerekçesiyle suçlanmış ve zor bir durumda kalmıştı. Yine benzer şekilde İran halen kripto paralarla Amerikan ambargosunu küçük çaplı da olsa delmeye devam ediyor.

Konumuza gelecek olursak Virgil Griffith tam olarak bu suçu işledi. Küresel olarak ambargoya alınmış bir devlete kripto para ve blockchain hakkında sunum yaptığı için “düşmana yardım” gibi bir suçlamayla karşı karşıya kaldı.

Yargılama devam ediyor ve Virgil Griffith kefaletle serbest kalmayı başardı fakat yeniden hapse giriyor.

Virgil Griffith Neden Hapse Yeniden Giriyor

Savcılar Ethereum geliştiricisinin kefalet koşullarını ihlal ettiğini ve kaçma riski bulunduğunu söyleyerek yeniden hapse gönderilmesini talep etti. Yargıç kararını savcılardan yana kullandı ve Virgil Griffith hapse giriyor.

Peki kefalet koşulunu nasıl ihlal etti diyeceksiniz. Virgil Griffith tutuklandığında kripto cüzdanlarına da el konuldu. Ancak yakın zamanda Virgil Griffith’in bunlara erişmeye çalıştığı tespit edildi. Yani güçlü kaçma şüphesi oluştu ve kefalet şartlarını bu denemesiyle çiğnedi.

Virgil suçlamaları reddediyor ve Kuzey Kore’ye herhangi bir danışmanlık hizmeti vermediğini iddia ediyor. Ancak Pyongyang Blockchain ve Cryptocurrency Konferansında “ambargoyu delmek için kripto paralar” konulu yaptığı konuşma onun başına iş açmaya devam ediyor.

Henüz yeni alınan karar Twitter üzerinden kripto para topluluğu tarafından da tepkiyle karşılandı. Virgil Griffith için Amerikan adaletinin son derece sert bir tutum sergilediğini savunanlar çoğunlukta ancak bu sonucu değiştirmeyecek.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Sahte Satoshi Nakamoto (Faketoshi) Almanya’da Tutuklandı!

Sonrakini Oku

Yanıltmayan O Metrik, Bitcoin (BTC) Fiyatının Gideceği Yönü Tayin Etti!

Bir Cevap Yazın