Ethereum (ETH)’un Deflasyonist Hale Geleceği Tarih Belli Oldu! Fiyatta Yeni Rekorlar Gelebilir!

Mevcut arzında daralması fiyatın yukarı yönlü seyri için önemlidir. Örneğin Vitalik tarafından SHIB arzının %40’ının yakılmış olması fiyatı ciddi anlamda artırmıştı. Bunu çok daha ciddi boyutta yapan projelerde var. EIP-1559, herkes tarafından bilinen ismiyle Ethereum Londra Güncellemesi projeye bu yeteneği kazandırdı. İşlem ücretlerinin %33’ü haftalardır yakılıyor.

Ne Kadar Ethereum Yakıldı?

Blockchain araştırma şirketi CryptoRank, Çarşamba günü yayınlanan bir Twitter gönderisinde, Londra hard forkunun bir parçası olarak Ağustos ayında EIP-1559 protokolünün tanıtılmasından bu yana 4.24 milyar dolar değerinde 1 milyondan fazla Ethereum’un yakıldığını açıkladı.

EIP-1559 protokolüEthereum ücret piyasasını yeniden şekillendirdi, gaz ücretleri sınırını değiştirdi ve işlem ücretlerinin bir kısmını yakmaya başladı. OpenSea platformundaki NFT ticaret hacmi bu yakımların önemli bölümünü temsil ediyor. Uniswap, 1inch ve Sushiswap gibi platformlarda listede başı çekiyor. Ethereum ağ etkinliğini artıran bu platformlar doğal olarak daha fazla ETH’nin dolaşımdan çıkmasına katkıda bulunuyor.

Ethereum (ETH) Arzı Daralacak Mı?

Ultra Sound Money verilerine göre her dakika 7.67 ETH ve her gün 11.042 ETH yakılıyor. Mevcut oranlarda, her yıl yaklaşık 4 milyon ETH yakılmaktadır. Hatta işlem hacminin yüksek olduğu bazı günlerde üretilen ETH miktarı, yakılanın da altında kaldı.

Peki bu yakma politikası arzın daralması için tek başına yeterli mi? Elbette değil, en azından şimdilik. Ethereum blockchain’inde yılda yaklaşık 5,4 milyon ETH basılıyor. Bu nedenle, Ethereum ağı net olarak hala enflasyonisttir. Yakılan miktar ile basılan ETH oranlandığında, ETH ağının yıllık enflasyonu %1,2 çıkıyor. Bu rakam eksiye düşmediği sürede ağdaki enflasyon doğal olarak devam edecek.

Hiç mi faydası yok? Elbette var, yılda 5,4 milyon ETH yeniden dolaşıma gireceğine bu rakam 1,4 milyon ile sınırlı kalacak. Yani ağdaki enflasyonun düşmesine önemli ölçüde katkı sağlıyor.

Üstelik Ethereum 2.0 yükseltmesi önümüzdeki sene tamamen yayına girecek. Stake ödülleri, madencilik ödüllerinin çok daha altında olacağı için yıllık üretilen ETH miktarı da azalacak. Doğal olarak %1,2 olan enflasyonun da eksiye düşme ihtimali bulunuyor. Bu son derece güçlü bir ihtimal ve fiyata da direkt olarak yansıyabilir. Buradan yola çıkarak ETH 2.0 geçişinin fiyatta büyük bir FOMO oluşturması muhtemeldir.

Emisyon oranı düşecek, deflasyonist bir ekosistem oluşacak. Ancak bu olana kadar toplam arz 2022 sonunda 119,7 milyona ulaşacak. Negatif enflasyonun arzı daraltma ihtimali bu toplam rakamın da düşeceğini gösteriyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Kripto Para Düzenlemeleri İnovasyonu Nasıl Etkileyecek?

Sonrakini Oku

Milyarder Girişimci Elon Musk, Merkezi Kripto Para Borsalarına Eleştiride Bulundu

Bir Cevap Yazın