Ethereum (ETH) ve 13 Rakibinin Ağdaki Toplam İşlem Sayısı! İşte Ethereum Katilleri!

Ethereum (ETH fiyatları şu saatlerde 3.400 dolara çıktı ve toparlanmaya devam ediyor. Haftalık kapanışı saatler kala ilginizi çekebilecek bir konuya değiniyoruz. Uzun süredir birçok proje “Ethereum katiliyiz” diyerek ortalığı kasıp kavuruyor. Peki bu ağların toplam işlem sayısı kaç? Ethereum ağdaki işlem sayısı bakımından geçtiğimiz ay 3. oldu ve toplam 13 rakibi bulunuyor. Detaylarıyla ağ aktifliğini inceleyelim.

Solana (SOL)

Ethereum akıllı sözleşmeler konusunda kesinlikle güçlü bir rakibe sahip, elbette bu Solana (SOL) güncel veriler bunu doğruluyor. Proje 2020 Mart ayından beri bu alanda faaliyetlerine devam ediyor. Üstelik Ethereum’un artan gas ücretleri onu daha popüler hale getirdi.

Ocak ayında fiyatı 1,8 dolar olan SOL yakın zamanda 213 dolara kadar yükseldi. Bugüne kadar ağda toplam 25 milyar işlem yapıldı. Peki bu yüksek mi? Elbette bunu görmek için alternatif ağların işlem sayısına bakmak gerekiyor. Solana (SOL) toplam işlem sayısıyla alanında birinci sıraya oturuyor.

Tron (TRX)

İkinci sırada Justin Sun’ın Tron’u bulunuyor. Evet Ethereum ağdaki işlem sayısı bakımında ikinci de değil. Özellikle TRC20 işlem sayısı açısından Tron’u son derece destekliyor. Proje 2017 yılında başladı ve genç kurucusuyla ciddi ilgi topladı.

Toplam 100 milyar arzına rağmen 0,115 dolardan fiyatlanan TRX 8,2 milyar dolar piyasa değerine sahip. Ağdaki toplam işlem sayısı ise 2,35 milyara ulaştı. Bu rakamla birlikte Ethereum (ETH)’uda geride bırakmış oldu.

Ethereum (ETH)

Yüksek işlem ücretleri ETH ağının fonksiyonelliğine gölge düşürüyor. Geliştiriciler maalesef bu maliyetleri göğüsleyemediği için diğer alternatiflere yöneliyor. Elbette bunların başında Solana (SOL) geliyor.

Üstelik 2023 yılının sonuna kadar Ethereum’un bu sorunu tam anlamıyla çözmesi beklenmiyor. Fakat en büyük altcoine yatırımcıların ilgisi azalmıyor. Güncel fiyat yeniden 3.400 doların üzerine çıktı. Ağdaki toplam işlem sayısı ise yüksek gas ücretlerine rağmen 1,25 milyarı geçti.

Diğer 10 Rakip ve Ağlarındaki İşlem Sayısı

Ethereum’un gerisinde kalan en büyük rakibi Binance tarafından geliştirilen Binance Smart Chain (BSC)’dir. Geçtiğimiz yılın Ağustos ağında aktif edilen ağ toplam 1,08 milyar işlem sayısına ulaştı. Elbette bu sayılar geçtiğimiz ayın verilerine dayanıyor ve ufak miktarda farklılıklar olabilir. Polygon (MATIC) ağı ise en fazla işlem sayısına sahip 5. ağdır. Polygon ağında 2020 Mayıs ayından yakın zamana kadar toplam 668 milyon işlem yapıldı.

TomoChain (TOMO) ağında ise Aralık 2018 tarihinden bu yana toplam 542 milyon işlem yapıldı. Toplam işlem sayısı 44 milyon ile 16 milyon arasında olan ağlar ise sırasıyla Fantom (FTM), Zilliqa (ZIL), NEAR Protocol (Near) ve Ontology (ONT)’dir.

Cardano (ADA) ise 11,2 milyon işleme ev sahipliği yaptı. Saatler sonra gelecek Alonzo güncellemesiyle bu işlem sayısının da hızla artması bekleniyor. Son üç sırada ise ElrondPolkadot ve Avalanche (AVAX) bulunuyor. Bu ağların hepsi birebir Ethereum (ETH) ile aynı yeteneklere sahip değil ancak potansiyel rakiplerin güncel durumu budur.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

İki Eski Ripple Yöneticisinden Yeni Bir Ödeme Uygulaması!

Sonrakini Oku

Yeni Bitcoin Madenciliği Merkezi Hangi Ülke Olacak?

Bir Cevap Yazın