Ethereum (ETH) Neden 5.000 Dolara Ulaşacak? Hedef Tarih ve 3 Sebebi!

En büyük altcoin olan Ethereum için artık zaman daralıyor ve fiyatın 5.000 dolara ulaşması bekleniyor. Teknik, makroekonomik ve zincir üstü göstergelerin bir karışımı, bu çeyrekte Ethereum fiyatının artması gerektiğini gösteriyor. Peki bu gerekçeler neler? Kısa vadeli yatırımcılar büyük bir fırsatın eşiğinde olabilir mi?

Ethereum (ETH)

Ethereum’un yerel tokeni ETH, 10 Kasım 2021’de 4.867 dolar civarında rekor yüksek seviyeye ulaştıktan sonra %20’den fazla düştü. Bununla birlikte, keskin fiyat düşüşü, ETH’nin bir sonraki rekor seviyeye ulaşamayacağı anlamına gelmiyor. Geniş çapta izlenen birkaç teknik, makroekonomik ve zincirleme göstergenin önerdiği gibi birkaç ay içinde fiyat 5.000 doları görebilir.

Haziran sonunda 1.900 dolarlı seviyelerin ETH fiyatı için oldukça ucuz olduğundan bahsediyorduk ve aylar geçmesine rağmen fiyat bu bölgenin epey üzerinde tutunmaya devam ediyor. Peki yeniden beklentiler gerçekleşecek mi?

Hedef Tarih ve 3 Sebebi!

Öncelikle ETH için hedef tarih en geç Mart sonu gibi görünüyor. Aşağıda detaylarıyla açıklanacak 3 gerekçe de bu hedefi destekliyor. Ancak kripto para piyasaları sürprizlerle doludur ve her zaman teknik göstergeler doğru sonuç vermeyebilir. Tüm bu bilgiler ışığında değerlendirme yaparak kendi yatırım tercihlerinizi belirlemeniz ve yapacağınız yatırım kararlarını özgür iradenizle şekillendirmeniz menfaatinize olacaktır.

Düşen Kama (Teknik Gösterge)

ETH’nin son fiyat düzeltmesi, “düşen kama” olarak bilinen potansiyel bir klasik yükseliş tersine dönüş paterni çiziyor. Ayrıntılı olarak, düşen takozlar tepede geniş başlar, ancak fiyat düştükçe daralır. Sonuç olarak, fiyat hareketi, reaksiyon yüksekleri ve reaksiyon düşükleri birbirine yaklaştıkça trendleri düşen konik bir şekil oluşturur.

Yatırımcılar ancak fiyat, kama direncinin kararlı bir şekilde üzerine çıktıktan sonra yükseliş eğilimini fark eder. Sonuç olarak, ETH fiyatının önümüzdeki seanslarda düşen kama direncinin üzerine çıkacağına dair beklentiler yüksek. Bunu yaparken, kırılma noktasından ölçüldüğünde, kamanın üst ve alt trend çizgisi arasındaki maksimum mesafe kadar artacaktır. Bu, Ethereum için kabaca fiyat hedefini 5.000 dolar olarak belirler.

Borsalardaki ETH Mevduatları Azalıyor

Yatırımcılar, genellikle kripto paralarını fiat, stablecoinler veya diğer kripto para birimleri için satmayı/takas etmeyi düşündüklerinde borsalara taşırlar. Genel olarak, kripto ticaret platformlarına yapılan daha fazla sayıda işlem, piyasadaki yüksek satış hissini yansıtır. Tersine, token işlemleri düşerse, piyasada güçlü bir biriktirme hissi oluşur.

Blockchain analitik hizmeti Glassnode tarafından toplanan veriler, borsalara zincir içi ETH mevduatlarının sayısının 3 Ocak’ta 23 ayın en düşük seviyesine düştüğünü gösteriyor. Ek olarak, borsalara ETH gönderen Ethereum adreslerinin sayısını izleyen başka bir Glassnode metriği de ETH/USD oranının yaklaşık %11 düştüğü dönem olan son 30 günde düşüşler bildirdi.

Bu arada, tüm borsalardaki toplam ETH bakiyesi, Ağustos 2020’den bu yana düşüş eğiliminde ve bu, fiyatı aynı dönemde yaklaşık 400 dolardan 3.800 doların biraz üzerine çıktığı için ETH yatırımcılarının yükseliş beklendiğini gösteriyor.

Ucuz Dolar

ETH’nin Kasım 2021’den bugüne 1.000 doların üzerindeki düşüşü, büyük ölçüde Federal Rezerv‘in şahin dönüşünün ardından geldi. ABD merkez bankası, artan enflasyonu durdurmak için aylık 120 milyar dolarlık varlık satın alma programının gevşetilmesini hızlandırmaya ve ardından 2022’de sıfıra yakın seviyelerden üç faiz artırımına karar verdi. Gevşek para politikası, EthereumBitcoin (BTC) ve diğer kripto pazarlarında benzer fiyat artışlarının arkasındaki ana katalizörlerden biriydi.

Ancak Fed’in enflasyonu şu anki %6,8 seviyesinden üç faiz artırımıyla dengeleme çabaları, uzun vadede Bitcoin ve Ethereum fiyatlarını etkilemeyebilir. Örneğin, kripto borç veren Nexo’nun yönetici ortağı Antoni Trenchev, ucuz paranın kalıcı olduğuna inanıyor.

Bloomberg’e verdiği demeçte, “2022’de Bitcoin ve kripto para birimleri için 1 numaralı etkileyen faktör merkez bankası politikasıdır” dedi.

Trenchev şunları söyledi:

“Kripto için büyük etkileri olan ucuz para burada kalacak. Fed’in, tahvil piyasasında olumsuz bir tepkiyle birlikte borsada %10-20’lik bir çöküşe dayanacak gücü yok”.

Macar doğumlu milyarder Thomas Peterffy, fiat paranın “cehenneme gitmesi” durumunda yatırımcıların net portföylerinin en az %2-3’ünü BTC ve ETH gibi kripto para birimlerine ayırmaları gerektiğini de söyledi.

Ayrıca Bridgewater Associates’in kurucusu Ray Dalio, yüksek enflasyonun yol açtığı nakit devalüasyon risklerine karşı portföyünde BTC ve ETH tuttuğunu açıkladı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Durgun Piyasaya Meydan Okuyan Bu Altcoin Bir Haftada Yüzde 55 Arttı!

Sonrakini Oku

Bitcoin’de Yeni Rekor! Bitcoin Ağ Zorluğu Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Bir Cevap Yazın