Ethereum (ETH) Kurucu Ortağı Vitalik Buterin’den Bitcoin (BTC) İtirafı

Toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum’un (ETH) kurucu ortaklarından olan Vitalik Buterin, 2013 yılında sahiğp olduğu Bitcoin’lerin yarısını satmak zorunda kaldığını açıkladı. Buterin, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada yüklü BTC satışını her şeyini kaybetmemek ve fakirleşmemek için yaptığını belirtti.

2013 Yılında Bitcoin (BTC) Satmış

Kripto para sektörünün en tanınan isimlerinden birisi konumunda olan Vitalik Buterin, aynı zamanda Bitcoin Magazine’in de kurucu ortaklarından birisi konumunda. Buterin, sahip olduğu kripto paralar hakkında yorum yapmayı sevmese de bazen gelen sorulara yanıt vermek zorunda kalıyor. Kendisinin sahip olduğu kripto para servetinin 100 milyon dolar ile 200 milyon dolar arasında değiştiği düşünülüyor.

Böylesine önemli bir servete sahip olan Buterin’in ise neredeyse bunun kadar bir miktarı zor durumda kalmamak için sattığı ortaya çıktı. Ethereum kurucu ortağı bundan yaklaşık 7 yıl önce daha Ethereum bile oluşturulmamışken sadece birkaç bin dolarlık sermayeye sahip olduğunu ifade eti. Bunu Bitcoin’e yatırdığını belirten Vitalik, yine de BTC’nin değeri sıfıra giderse bütün servetini kaybetmemek ve hayatta kalabilmek için fonlarının yarısını sattığını belirtti.

Vitalik’in Serveti Ne Kadar?

Buterin tam olarak ne kadar BTC sattığını açıklamasa da 2013 yılındaki Bitcoin birim fiyatına bakıldığında bunun 100 dolar ile 1.000 dolar arasında değiştiği görülüyor. Yani Buterin çok ama ço düşük fiyattan BTC alıp yine benzer fiyatlardan satmış olabilir. Peki Buterin’in tam olarak ne kadar Ethereum’u bulunuyor?

Vitalik Buterin’in ana ETH cüzdanına bakıldığında bunda yaklaşık 333.348 ETH yani 195 milyon dolar bulunduğu görülüyor. Vitalik daha önce kullandığı cüzdanında bulunan 430 ETH’yi yani yaklaşık 252.000 doları ise Ethereum ağının geliştirilmesi için bağışlamış ve büyük alkış toplamıştı.

Ethereum Kurucu Ortağının Yatırım Yaptığı Kripto Paralar

Ethereum kurucu ortağının bunlara ek olarak BCH, DOGE, ZEC, KNC, MKR, OMG  ve REP yatırımlarına da sahip olduğu biliniyor. Bunların miktarı bilinmese de Buterin’in toplam servetinin 200 milyon dolardan fazla olduğu söylenebilir. Ethereum fiyatı ise son günlerde yükselişini devam ettiriyor ve bu yükseliş ünlü kurucunun servetine servet katabilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bank of America’nın Son Anketi, Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve Ripple (XRP) Lehine

Sonrakini Oku

Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Ripple (XRP) ve Litecoin (LTC) Fiyatlarında Bu Seviyelere Dikkat!

Bir Cevap Yazın