Ethereum (ETH) İçin Sıradaki Hard Fork’un Detayları Belli Oldu

Toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum (ETH) için sıradaki hard fork’un detayları yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Ethereum’un Berlin hard fork’u için yapılan son toplantıda önemli kararlar alındı.

Ethereum Berlin İçin Tarih Belli

Ethereum geliştiricileri tarafından aktarılan bilgilere göre hard fork 12.244.000’inci blokta aktif edilecek. Bu blok ana ağ için geçerli olurken Goerli test ağı için seçilen blok ise 4.460.644 olarak belirlendi. Rikeby test ağı için 8.290.928 blok numarası ve son olarak Ropsten test ağı için 9.812.189’uncu blok belirlendi. Bu da yaklaşık olarak 15 Nisan 2021 tarihi itibarıyla Berlin hard fork’unun hayata geçirileceği anlamına gelmekte.

Peki bu güncellemenin temel hedefi ne ve tam olarak neler yapılacak? Ethereum geliştiricisi Georgios Konstantopoulos tarafından paylaşılan bilgilere göre bu güncelleme temel olarak gas yani işlem ücreti optimizasyonu sağlayacak.

EIP-2929 Nedir?

Söz konusu hard fork ile beraber Ethereum ağında uygulamaya alınacak olan güncellemeler arasında en kritiği ise EIP-2929 olacak. Bu Ethereum geliştirme protokolü ile beraber ilk başta bir transferin işlem ücreti yükseltilecek ancak güncelleme sonrasında fazla olan işlem ücretleri yakılacak.

Georgios, ilk yapılan işlemde kullanıcılardan daha çok işlem ücreti alınacağını ancak daha sonraki işlemlerde bunun azalacağını vurguladı. Buna ek olarak SSTOREs ayarlamaları kullanıcılardan iade edilebilir ek 2100 gas alacak ve kullanıcının yaptığı işlemlere göre bu iade edilecek. SELFDESTRUCT adı verilen güncelleme ise gönderilen ETH’lerin alıcısına belirli durumlarda ek 2100 gas maliyeti daha çıkartacak.

Ethereum İçin EIP-1559 Tarihi Hala Gelmedi

Ethereum yatırımcıları ise bu toplantıdan çok daha önemli bir karar bekliyordu. Yatırımcıların bu toplantıdan çıkmasını beklediği kritik karar EIP-1559 olarak biliniyordu. Madencilerin gelirinin yaklaşık %30’unu alacak ve bunları ETH satın alıp yakmak için kullanacak olan bu güncelleme hakkında henüz net bir açıklama yapılmadı.

Ethereum geliştiricisi Constantopulos tarafından değinilen bir diğer güncelleme ise EIP-2930 oldu. Bu güncelleme ise Ethereum’un “state boyutu” olarak bilinen sorununu çözmeyi hedefliyor. Şu an için 10-100 GB arasında olan bu boyut sınırlaması, Ethereum’un ölçeklenebilirliğini daha büyük bir problem haline getiriyor. EIP-2930 ile ise bu sorunun çözüleceği belirtildi. Ethereum fiyatı ise bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 1.600 dolardan işlem görüyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Ripple’dan Yeni XRP ve Dava Açıklaması: Taraf Tutuyorlar

Sonrakini Oku

Kurumsal Yatırımcıların Bitcoin (BTC) Fiyat Tahmini Ortaya Çıktı

Bir Cevap Yazın