Ethereum (ETH) Fiyatının Düşme Sebebi Belli Oldu: SEC Eski Başkanından Sert Açıklama!

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) yerinde tutunmaya devam ederken toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci ve üçüncü kripto para birimlerinin çakıldığı görülüyor. Bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla en büyük dördüncü kripto para birimi sıralamasına gerileyen XRP’nin düşüş sebebi biliniyorken Ethereum (ETH) fiyatının yaşadığı düşüş ise birçok kişiyi hazırlıksız yakaladı.

Ethereum Fiyatı Düşüşe Geçti

Ethereum fiyatı bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 587 dolara kadar geriledi ve piyasada yaşanan paniğin ETH’yi bu denli etkilemesinin arkasındaki asıl sebep bilinmiyor. Ancak ortaya çıkan bir haber, ETH fiyatının arkasındaki düşüşün asıl sebebi olabilir.

xrp eth

ABD’nin finansal regülatörü SEC’nin eski üyelerinden ve yetkililerinden olan Joseph Grundfest, konu hakkında yaptığı açıklamada XRP’ye yapılanın aslında ETH’ye de yapılması gerektiğini ima etti. Grundfest’in Ripple şirketinin danışmanlarından birisi olması ise ETH’ye yönelik iddiasının taraflı olabileceği yorumunun yapılmasına yol açıyor.

XRP’ye Haksız Müdahale Edildi

Grundfest konu hakkında yaptığı açıklamada SEC’nin XRP’ye ve Ripple’a menkul kıymet davası açılmasının hatalı olduğunu belirtti. Daha önce SEC Başkanlığı görevini yürütmüş olan Grundfest, Ripple’a açılan davanın en çok XRP yatırımcılarını ve “masum üçüncü partileri” etkileyeceğini de itiraf etti.

Grundfest’in ETH ile ilgili açıklamaları ise bu noktadan sonra başlıyor. SEC’nin değerlendirmesine bakıldığında sadece XRP’nin değil, ETH’nin de aynı muameleye maruz kalması gerektiğini belirten Grundfest, “XRP’ye yasal regülasyonlar uygulanırken Ether’e dokunmamak ayrımcılık ve adil olma sorularını akla getiriyor” ifadesini kullandı.

ETH ve XRP Benzer İddiası

SEC eski başkanı aslında bu açıklaması ise ETH’nin de benzer bir muamele görmesi gerektiğini düşünüyor. Ancak ünlü regülatörün burada kaçırdığı nokta, Ethereum’un tamamen merkeziyetsiz olması ve bunun arkasında Ripple gibi fonların çoğunluğuna sahip bir kurum olmaması şeklinde ifade edilebilir.

Ethereum Foundation ekibi devamlı olarak ağı geliştirmek adına adımlar atsa da bunun Ripple gibi XRP’nin çoğunluk arzına sahip olmadığı biliniyor. Yine de SEC’nin kripto para sektörüne karşı son dönemde birden çok dava haberi ile gündeme gelmesi ve devamında ETH ile ilgili bu iddia, yatırımcıları paniğe sürüklemiş olabilir. Buna rağmen CFTC yetkililerinin daha önce ETH hakkında menkul kıymet olmadığına dair iddiaları, bu paniğin kısa sürede dağılmasını sağlayabilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Popüler İsimlerin 2021 Bitcoin (BTC) Fiyat Beklentileri Belli Oluyor: 90.000 Dolar!

Sonrakini Oku

ABD’deki Yönetim Değişiklikleri Kripto Paralar Üzerine Nasıl Etki Yaratacak?

Bir Cevap Yazın