Ethereum (ETH) Fiyatı İçin 5 Yıllık Tahmin: 100.000 Dolar Mümkün mü?

Ethereum (ETH) mühendislik ve strateji danışmanı Ryan Berckmans, toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi hakkında önemli bir açıklamada bulundu. Berckmans, oluşturduğu stratejiye göre Ethereum fiyatının nasıl 100.000 dolara kadar ulaşabileceğini ortaya koydu.

Ethereum Fiyatı Yeniden 100.000 Doları Görebilir

Augur’un kıdemli mühendisi ve geliştiricisi konumundaki Berckmans, birçok kişinin tahmininin aksine Ethereum fiyatının 100.000 doları bulmasının oldukça gerçekçi bir tahmin olduğunu vurguladı.

Ethereum ağındaki toplam işlem ücretlerinin 1 milyar dolara tekabül etmesinin, 100.000 dolarlık ETH fiyatı için kapı aralayacağını vurgulayan yönetici, sadece bu modelle bile yükselişin mümkün olduğunu belirtti.

ETH ve Apple Kıyaslaması

Ethereum fiyatının 100.000 dolara ulaşmasının toplam piyasa değerini 11 trilyon dolara kadar çıkartacağını ifade eden analist, bunun Apple’ın değerinin 5,5 katı olduğunu da vurguladı. Buna rağmen Apple’ın gelirinin şimdiden günlük 1 milyar dolara ulaştığını ifade eden Berckmans, Ethereum’un günlük gelirinin ve işlem ücretinin Apple’dan düşük olmasına rağmen Apple’ın toplam değerinin üzerine çıkmasının mümkün olduğunu vurguladı. Bunun sebebi ise Ethereum ağındaki işlem ücretlerinin aslında şirket geliri olmaması ve %99 oranında kar marjı olarak görülmesi.

Ethereum ağındaki işlem ücretleri Ethereum Foundation’a değil, direkt olarak madencilere gidiyor. Bu da Ethereum ağındaki işlem ücretlerinin günlük 1 milyar dolar seviyesine ulaşmasının mümkün olduğunu göstermekte. Berckmans, EIP-1559 ile beraber ise sirkülasyondaki ETH miktarının ciddi anlamda azalacağını ve bunun da fiyat ile arz dengesi yaratacağını vurguladı.

EIP-1559, Her Şeyi Değiştirebilir

EIP-1559 ile madencilerin ETH gelirlerinin yaklaşık %35’i direkt olarak piyasadan ETH alımı için kullanılacak. Alınan ETH’ler daha sonra yakılarak sirkülasyondaki ETH miktarının azaltılması planlanacak.

Ünlü isim, sadece geçen yıl madencilere ödenene işlem ücretlerinin EIP-1559 olması durumunda 300 milyon dolarlık miktarının piyasadan ETH almak için kullanılmış olabileceğini belirtti.

Buna ek olarak L2 çözümlerinin de hayata geçirilmesi ağda daha fazla işlem yapılabilmesinin önünü açacak. Daha fazla işlem ile ağın gelirde artacak ve piyasadan daha fazla ETH alınarak bunlar yakılacak.

Ethereum fiyatı ise bütün bu olumlu gelişmelere rağmen 2.000 doların altında kalmaya devam ediyor. Ethereum fiyatının 2.000 dolar üzerini görmesi oldukça kısa sürdü ve uzmanlar bunun devamında hedefin 5.000 dolar olduğunu vurgulamakta. 100.000 dolar şu an için oldukça uçuk bir tahmin gibi gözükse de Bitcoin’in bundan 1 yıl önce 20 kat daha düşük seviyeden işlem gördüğü unutulmamalı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Baltıkların Lider Hava Yolu Şirketi, Ödeme Sistemine 3 Altcoin Daha Entegre Etti

Sonrakini Oku

Bitcoin (BTC) Dominance Düşüyor: Bu Hafta Altcoin’lerin Haftası Mı Olacak?

Bir Cevap Yazın