Ethereum (ETH) Birleşmesi Ne Zaman?

Ethereum çekirdek geliştiricisi Tim Beiko, ağın çok beklenen hisse kanıtı kanıtına geçiş takvimiyle ilgili konuştu. En büyük altcoin bu gelişmeyle birlikte ciddi fiyatlama yapabilir ve ağın kullanım durumunun birleşme sonrasında daha da iyileşmesi bekleniyor. Ölçeklenebilirlik ve diğer konularda Ethereum mevcut durumuyla pek başarılı değil. İşte bu sebepten Solana (SOL) ve benzeri layer1 projeler Ethereum’un pazar payını (daha hızlı, ucuz bir ağ sunarak) alıyor.

Ethereum Birleşmesi Ne Zaman?

Birkaç haftalık spekülasyondan sonra, Ethereum çekirdek geliştiricisi Tim Beiko salı günü bir tweet’te uzun zamandır beklenen Ethereum birleşmesinin beklenenden daha geç geleceğini doğruladı. Haziran yerine Beiko, ağın hisse kanıtına geçişinin “sonraki birkaç ay içinde” gerçekleşmesinin daha muhtemel olduğunu söyledi.

Birleştirme, Ethereum’un kendini güvenceye almak için bir hisse kanıtı (PoS) mekanizmasına geçişini ifade ediyor. Günümüzde ağ, merkezi olmayan bir bilgisayar ağının işlemleri doğrulamak için rekabet ettiği bir iş kanıtı (PoW) sistemine dayanmaktadır.

Ethereum PoS Algoritması

Ethereum’un, kullanıcıların ETH’yi “stake ederek” ağı güvence altına alma yeteneğini saklı tuttuğu bir PoS mekanizmasına geçişinin, Ethereum enerji maliyetlerini %99 oranında düşürmesi ve ağın ölçeklenmesini kolaylaştırması bekleniyor.

Beiko’dan gelen güncelleme, Ethereum’un pazartesi günü Ethereum ana ağının ilk başarılı gölge çatalı (shadow fork) ile büyük bir dönüm noktasını geçmesinden sonra geliyor. Ethereum 2.0 yükseltmesinin önemli bir bölümünü oluşturan Ethereum birleştirmesi, 2022’nin ikinci yarısına kadar ertelendi. Bu yılın üçüncü çeyreğinde (Temmuz, Ağustos ve Eylül) Ethereum PoS algoritmasına geçişini tamamlayacak.

Merkezi olmayan finans (DeFi), metaverse, 500.000’den fazla ERC-20 tokeni ve NFT’lerin büyük çoğunluğu Ethereum üzerinde bulunuyor. “Ethereum Merge” aramaları, sadece iki hafta önceki tüm zamanların en yüksek seviyesini çoktan aştı. Yatırımcılar birleşmenin fiyata potansiyel etkisini tahmin ettiği için tarihle ilgili açıklamaları da yakından takip ediyor.

Kısa süre önce birleşmeyi test eden geliştiriciler büyük ölçüde başarıya ulaşmıştı. Ethereum DevOps mühendisi Parathi Jayanathi hafta sonu yaptığı açıklamada, yeni test ortamının “senkronizasyon kodundan istek zaman aşımına kadar değişen hataları” ortaya çıkardığını söyledi.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Popüler Mesajlaşma Uygulamasından Dikkat Çeken Hamle! NFT Sektörüne Giriş Yaptı

Sonrakini Oku

Popüler Kripto Para Cüzdanı MetaMask, Yeni İşlevini Başlattı!

Bir Cevap Yazın