Ethereum (ETH) Balinaları Ne Kadar ETH Tutuyor?

Kripto para borsasında balina terimi, büyük miktarda belirli bir kripto para birimine sahip olan kişi ya da kuruluşları tanımlamak için kullanılıyor. Bu kişi ya da kurumlar, ellerinde büyük miktarda token bulundukça, belirli kripto para biriminin değerlenmesini manipüle edecek kadar değerli hale gelirler. Bu balinaların en küçük bir hareketi tüm piyasayı etkileyebilecek bir etkiye sahip oluyor.

Onchain analitik platformu Santiment, 10 büyük Ethereum balinasının 5,83 milyon ETH’ye sahip olduğunu bildiriyor. Ethereum piyasası dışında olan diğer devlerin ise yaklaşık 24,31 milyon ETH tuttuğu düşünülüyor. Onchain analitik platformu, bunun nedeninin Ethereum balinalarının kripto paralarını borsalardan uzaklaştırma eğiliminden kaynaklandığını düşünüyor.

Ethereum Balinalarını ETH’lerini Piyasadan Çekiyor!

Analistler mevcut fiyat düşüşünden sonra Ocak ayında toplam 302.092 ETH’nin merkezi borsadan ayrıldığını bildiriyor. Ocak ayında Ethereum, Mart 2020’den bu yana en büyük aylık fiyat düşüşünü görmüştü ve uzmanlar Ethereum’un kripto para piyasasında önemli bir etmen olan Bitcoin’in düşüşünden etkilendiğini düşünüyor.

Öte yandan balinalar, düşen piyasa değerlerinden yararlanıyor gibi görünüyor. Çöküşün ardından, Ethereum fiyatı 2.100 dolara düşmüştü ve bu düşüşün balinalara varlıklarını artırmaları için daha fazla olanak sağladığı düşünülüyor.

Sonuç olarak analistler, soğuk cüzdanlara devam eden kripto para akışının, uzun vadede sürebilecek fiyat oynaklığına işaret edebileceğini söylüyor. Bunun nedeni ise, balina yatırımcılarının kripto paralarını uzun süre tutmak üzere borsalardan çekmesi olarak görülüyor.

Ethereum Balinaları 30 Milyon ETH’yi yönetiyor

Santiment, en büyük 20 Ethereum balinasının, toplamda 30 milyon ETH’e sahip olduğunu düşünüyor. Ethereum borsası dışı diğer büyük 10 balina ise, şu anda 24,31 milyon ETH’ye sahipken, ilk 10 Ethereum balinası yalnızca 5,83 milyon ETH’ye sahip olduğunu bildiriliyor.

Ethereum, bu yazı yazılırken 2.614 dolardan işlem görüyor. Ayrıca Ethereum, 16 Kasım 2021’de 4.891 dolarlık rekor değere ulaştığından beri yaklaşık %46 değer kaybetti.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Ünlü Yatırım Şirketinden Önemli Hamle! Kripto Para Sektörüne Giriş Yaptı

Sonrakini Oku

Bitcoin (BTC) Düşüşüne Rağmen Bu Projeler Uçuyor! Milyarlarca Dolar Hızla Buraya Akıyor!

Bir Cevap Yazın