Ethereum (ETH) Ağında Sular Durulmuyor: Yüzde 70’lik Korkutan Tablo

Toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum’un (ETH) 2 Eylül tarihinde yaşadığı sert fiyat düşüşüne rağmen ağdaki işlem ücretleri istenmeyen bir şekilde yükselmeye ve rekor noktaya doğru ilerlemeye son hız devam ediyor.

Özellikle 10 Ağustos tarihinde rekor kıran ve ağda işlem yapmayı neredeyse imkansız hale getiren ücretlerin, o tarihten bu yana biraz düşüş yaşadığı biliniyor. Ağda işlem yapmak söz konusu fiyat ve ücret düşüşü sonrasında yeniden mümkün bir hal alsa da bu durum çok uzun sürmedi.

Ethereum Ağındaki İşlem Ücretleri Azalmıyor

BitInfoCharts tarafından aktarılan bilgilere göre Ethereum ağındaki işlem ücretleri 2 Eylül tarihindeki düşüş öncesinde ortama 15 dolar seviyesindeydi. 9 Eylül tarihinde ise bunun yeniden 2,67 dolarlık ortalamaya kadar gerilediği görülüyor. Özellikle DeFi uygulamalarına yönelik güvenin sarsılması ve birçok projede rug pull yani exit scam yapılması, işlem ücretlerinin düşmesinde etkili oldu.

Buna rağmen şimdi piyasanın toparlanması ve DeFi uygulamalarının bazılarına yönelik güvenin geri gelmesi, kesinlikle işlem ücretlerini de arttırdı. İşlem ücretlerinin ortalamasının %70 arttığı ve ortalama 4,55 dolar seviyelerine çıkıldığı görülüyor.

ETH fiyatı ise ücretlerin arttığı bu dönemde sadece %4 artış elde etti. Bu da işlem ücretlerinin şu an ETH fiyatından bağımsız olarak yükseldiğini kanıtlamakta. Yani artık ağın temellerini ETH değil, ağdaki diğer ERC-20 tabanlı kripto para birimleri belirliyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bitcoin (BTC) Yatırımcılarının Beklediği Haber Geldi!

Sonrakini Oku

Bu Kripto Para Rekora Doymuyor: 41.000 Dolara Ulaştı!

Bir Cevap Yazın