Ethereum (ETH) 4.000 Doları Zorlarken, Herkes DOGE’un Yerini Alan Bu Kripto Paraya Odaklandı

Kripto para piyasası son 7 günde tamamen Dogecoin‘e (DOGE) odaklı bir hal alsa da arka planda başka kripto paraların da ciddi yükselişler elde ettiği gözlerden kaçmıyor. Ethereum (ETH) fiyatı neredeyse 1 hafta içerisinde 2.800 dolar bandından 4.000 dolara yaklaştı ve analistlerin yükseliş beklentileri sürüyor.

Ethereum Ağında Köpek Çılgınlığı

Ethereum’un yanı sıra Ethereum ağı tabanlı birkaç kripto para birimi ise rekor kırmaya devam ediyor. Dogecoin’in (DOGE) Elon Musk’ın açıklaması sonrası sert düşmesi, bir süredir yükselen Shiba Inu (SHIB) ile de ilgili olabilir. “Dogecoin katili” olarak piyasaya sürülen proje, kısa sürede birçok yatırımcının dikkatini çekti.

SHIB, özellikle OKEx kripto para borsası tarafından listelenmesi ile ise bir anda %500’e varan bir yükseliş elde etti. Aynı DOGE gibi sınırsız arza sahip olan SHIB, Dogecoin yatırımcılarının geçiş yaptığı bir kripto para olabilir.

SHIB, %25.700 Yükseldi

Dogecoin’in kullandığı Shiba Inu cinsi köpeği direkt olarak isim olarak da kullanan proje, 30 gün içerisinde %25.703 yükseliş elde ederek ulaşılması güç bir seviyeye ulaştı. 24 saat içerisinde %175 yükselen SHIB, 7 günde ise %719 artış yakaladı.

SHIB’in hacmine bakıldığında bun tam da DOGE’un %35 düşüş yaşadığı anlarda artmış olması aslında ABD’li yatırımcıların yeni yatırım tercihi olabileceğini göstermekte. İlginç bir şekilde Vitalik Buterin’in cüzdanında da toplam SHIB arzının yarısı bulunuyor ve kurucu tarafından Vitalik’e bu kadar SHIB gönderildiği görülüyor.

Buterin bunlara yatırım yapmamış olsa da sosyal medyada bunun sanki Vitalik’in yatırımı gibi lanse edildiği görülüyor. Vitalik elindeki SHIB’leri satarsa ise bunların değeri 10 milyar doların üzerine tekabül etmekte. Tabii ki satışın oluşturacağı fiyat düşüşü elde edilecek miktarı azaltabilir ancak yine de bunun bir satış tehdidi oluşturduğu biliniyor.

Ethereum Fiyatı İçin Hedef 5.000 Dolar

Ethereum ağındaki işlem ücretleri de hem SHIB çılgınlığı hem de artan ETH fiyatı nedeniyle yeniden yükseldi. Ortalama işlem ücreti 400 Gwei seviyesine geldi ve bunun 1 hafta önce 30 Gwei seviyesinde olduğu biliniyor. Buna rağmen Ethereum fiyatının yükselişi birçok uzmana göre devam edebilir ve rekor tazelenebilir.

ETH için kritik direncin ise Fibo seviyelerine göre 4.233 dolar, psikolojik dirence göre ise 5.000 dolar olduğu söylenebilir. ETH fiyatı basın saati itibarıyla 4.000 dolara çok yaklaştı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

DOGE’un Gidişatı Nasıl Olacak? Ünlü Analist Kritik Destek ve Dirençleri Açıkladı

Sonrakini Oku

XRP ve DOGE İkilemi: Dogecoin’deki Fonlar Ripple’a Geçer Mi?

Bir Cevap Yazın